Nowy numer 3/2021 Archiwum

Schleswig-Holstein - wzór

Muzyka w starych, pięknych kościołach Kotliny Kłodzkiej – brzmi naprawdę fascynująco.

Koncert muzyki barokowej w kościele pw. św. Mikołaja w Jaszkowej nie zawiódł melomanów. W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego muzycy tworzący Bydgoszcz Baroque Ensemble wykonali utwory kompozytorów polskich: Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz Adama Jarzębskiego, a następnie "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

Energia, entuzjazm i pomysły interpretacyjne wykonawców szybko przekonały publiczność, że to nietuzinkowy i wartościowy wieczór. Warto podkreślić, że ten koncert w ramach DFM odbywał się w Jaszkowej Górnej, czyli w miejscowości, w której mieszkają, pracują i działają strażacy tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej, a to właśnie OSP jest głównym organizatorem-beneficjentem całego projektu. Co ciekawe, na czas koncertu plac wokół kościoła został zaaranżowany jako ilustracja do dzieła Vivaldiego, zatem podczas przerwy można było pospacerować przez „wiosnę, lato, jesień i zimę”.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny to wydarzenie, w którego programie znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej, jak i jazzowej. Miejscem pierwszej edycji festiwalu jest ziemia kłodzka, kraina położona w Sudetach Środkowych i Wschodnich. – Chciałybyśmy pokazać szerszej publiczności piękne obiekty sakralne oraz pałace i za pomocą muzyki sprawić, by ujrzało je wielu ludzi – mówi Magdalena Kulig, dyrektor generalny DFM. – Kościoły, które wybrałyśmy, są w większości mało znane, ale jednocześnie ciekawe, a zdarza się, że nawet kryją drobne tajemnice – dodaje. 

Inspiracją do powstania Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego jest Schleswig-Holstein Musik Festival – wydarzenie, dzięki któremu rozbudziła się turystyka kulturalna w tym regionie Niemiec. 

W ramach DFM swój wielki dzień miały już miejscowości: Ołdrzychowice (26.05). Piszkowice (23.06), Jaszkowa (14.07). W programie przewidziano: Szalejów Dolny (4.08), Starym Wielisław (15.09), Szalejów Górny (29.09) oraz Matniée w Polanicy Zdroju (22.06, 13.07, 3.08, 14.09, 28.09).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama