Nowy numer 2/2021 Archiwum

SOS - Sposób na młodych

Trud jaki podjęła była dla niej najlepszym wyrazem oddania, jaki znała - zabiegana Marta.

Komentarz egzystencjalny (55 s):

SOS - słowo o Słowie. 16 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski

Komentarz historyczno-kulturowy:

SOS - Sposób na młodych   Adoracja Pana - uważne wsłuchiwanie się w to co ma On do powiedzenia. ks. Roman Tomaszczuk /GN Historia, którą rozważamy była interpretowana na bardzo wiele sposobów. Bibliści wskazują, że w kontekście kulturowym, fragment ten podważa rolę społeczną przypisywaną kobietom w I w. Okazuje się, że rola ucznia i głosiciela Ewangelii jest ważniejsza od roli gospodyni i jest dostępna także kobietom. Ale po kolei.

10,38 W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu.

Po dziś dzień z podejmowaniem gości wiele pracy. A co dopiero, kiedy przychodzi sam Jezus i jego uczniowie! Marta naprawdę była bardzo zabiegana. Trud jaki podjęła była dla niej najlepszym wyrazem oddania, jaki znała.

39 Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie.

Podczas posiłku spoczywano na sowach, w pozycji półleżącej. Uczniowie natomiast siadali u stóp swego nauczyciela. Niektórzy z nich, szczególnie uzdolnieni, przygotowywali się do roli nauczycieli. Kobiety nie miały do tego prawa. Postawa Marii, jej zapał w przyjmowaniu nauki Jezusa kosztem tradycyjnej roli kobiety musiał szokować większość żydowskich mężczyzn.

40 Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». 41 A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, 42 a potrzeba <mało albo> tylko jednego*. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona»..

W ówczesnej kulturze do gościnności przywiązywano ogromną wagę. Obowiązkiem pani domu było przygotowanie posiłku dla gości. W świecie nowych wartości przyniesionych przez Jezusa, postawa ucznia okazuje się ważniejsza od innych prac które mogłaby wykonać kobieta.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama