Nowy numer 25/2018 Archiwum

Brzmią lepiej

Dziesiątki słuchaczy festiwalu dowodzą, że jest zapotrzebowanie na koncerty organowe w Świdnicy.

Występem Bernharda Haasa zakończył się 2. Międzynarodowy Festiwal Organowy Chorda Auxit. Haas to wyjątkowy gość festiwalu, wybitna osobowość wśród organistów wirtuozów. Znany m.in. z transkrypcji organowych wielu utworów symfonicznych. Na wszystkie koncerty festiwalowe, które odbywały się od 5 do 27 lipca w świdnickiej katedrze i kościele Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu wstęp był wolny. Zbierano natomiast datki na remont organów świdnickiej katedry. Konieczność odnowienia instrumentu była jednym z głównych powodów zorganizowania przez małżeństwo Zuzanny i Macieja Batorów ubiegłorocznego festiwalu. – Najlepszy byłby oczywiście gruntowny remont, ale jest to kosztowne i trudne w realizacji – tłumaczy Zuzanna Bator.

– Katedralne organy już są w dużo lepszym stanie niż rok temu. Wyremontowano jeden z miechów wyrównawczych, a przez to dźwięk jest bardziej stabilny. Wyczyszczono również piszczałki. Maciej Bator wylicza natomiast kolejne elementy, które będzie trzeba wymienić w najbliższym czasie – Przede wszystkim turbinę, później kolejne trzy miechy wyrównawcze i następne elementy – tłumaczy. – Pracy jest na kolejne kilka lat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma