Nowy numer 3/2021 Archiwum

Godne pamięci

Historia musi mieć swój pomnik, żeby nie stała się niema - przekonują włodarze Wałbrzycha.

Godne pamięci   Wałbrzych ma szansę wzbogacić się o centrum kultury z prawdziwego zdarzenia Archiwum UM Wałbrzych Pracownia projektowa HS 99 z Koszalina, która wygrała konkurs architektoniczny na „Projekt koncepcyjny budynku dawnego Górniczego Domu Kultury, przyszłe Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników” przygotowuje już projekty budowlane i wykonawcze. Centrum warte 5 000 000 zł .

– Zachowane pozostałości po GDK  poddano sanacji i wprowadzono nowe funkcje. Centrum, jako nowa siedziba Filharmonii Sudeckiej będzie posiadało dwie sale koncertowe (sala główna – 610 miejsc na widowni i sala kameralna – 195 miejsc na widowni), sale prób. Znajdzie się tam również sala baletowa, studio nagrań, galeria sztuki, izba pamięci górniczej, część hotelowa, kawiarnia, zaplecze administracyjne i artystyczne. Dodatkowo projektowany jest parking wielopoziomowy na ponad 300 miejsc – mówił Dariusz Herman z HS 99 podczas niedawnej prezentacji wyniku pracy zespołu architektów.

Budynek łączy dwa poziomy miasta, zatem z obydwu poziomów (placów) zaprojektowano wejścia do części filharmonicznej. – Obszar objęty konkursem i przyległa do niego przestrzeń miejska nigdy nie stanowił ukończonej, zamkniętej kompozycji urbanistycznej. Lokalizacja Centrum Kultury staje się szansą na wprowadzenie porządku urbanistycznego i rozwiązanie problemów, jakimi są dysfunkcja tego terenu i leżący u jej podstaw brak połączenia poprzecznego pomiędzy ważnymi ulicami – dodał architekt.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, inicjator pomysłu, uważa że jest to bardzo ważny projekt dla odbudowy tożsamości Wałbrzycha i wałbrzyszan, który już zyskał powszechną akceptację. Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników reaktywuje mieszkańcom jedną z charakterystycznych budowli miasta tworzących jego symbolikę.

Środki na sfinansowanie budowy Centrum wartego 100 000 000 zł  będą pozyskiwane z zewnątrz. – Staramy się o wpisanie Centrum na listę projektów kluczowych, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Miasto wydatkując pieniądze na projekt, może liczyć, że zostaną one zaliczone jako wkład własny inwestycji – mówił Prezydent Wałbrzycha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama