Nowy numer 3/2021 Archiwum

SOS - Perspektywa Boga

Bogactwo - oto szczyt ówczesnych marzeń. Dzisiaj zresztą coraz częściej jest on taki sam.

Komentarz egzystencjalny (55 s):

SOS - słowo o Słowie. 18 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski

Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 12,13-21):

SOS - Perspektywa Boga   Sztuczne kwiaty na grobie - symbol nietrwałej pamięci o zmarłym ks. Roman TOmaszczuk /GN 13 Wtedy ktoś z tłumu rzekł do Niego: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».

Ludzie często prosili rabinów o rozwikłanie zagadnień prawnych. Wprawdzie najstarszy syn otrzymywał podwójną część dziedzictwa, to jednak pozostali także mieli do niego prawo

14 Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?» 15 Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia».

Oczywiście tym stwierdzeniem Jezus wprowadza ludzi w konsternację. Jego stosunek do majątku był niezrozumiały. Słowa Jezusa uderzają w istotę ludzkich pragnień.

16 I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. 17 I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. 18 I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra.

W przypowieści idzie o bogatego obszarnika. Należy on do grupy bardzo nielicznej w ówczesnej populacji Żydów (szacuje się, że było mniej niż jeden procent). Dlatego też budzi w swoim środowisku wiele zawiści. Tym bardziej, że znowu mu się poszczęściło.

19 I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!

Oto szczyt ówczesnych marzeń. Dzisiaj zresztą coraz częściej jest on taki sam. Jezus przestrzega przed życiem, które nie uwzględnia w swych rachubach Boga.

20 Lecz Bóg rzekł do niego: "Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?".

Już w księdze Mądrości widzimy obraz życia jako czegoś co zostało ludziom pożyczone a co z całą pewnością trzeba zwrócić.

21 Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem»

według Jezusa nie jest grzechem sposób zdobycia majątku, ale przywiązanie się do niego i niedzielenie się nim z innymi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama