Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień. Od poniedziałku goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Występując w środę na strzegomskim Rynku zapraszają mieszkańców miasta i regionu na główne koncerty festiwalowe, które odbywają się na terenach Ośrodka Sportu i Rekreacji od czwartku do soboty włącznie. W czasie swojego pobytu zespoły koncertują również w miastach Dolnego Śląska. Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi, m.in. w wieczorach narodowych, które odbywają się w Strzegomiu oraz w Kostrzy, gdzie w czasie zabaw młodzież z całego świata biorą udział w animacjach gier i zabaw przy muzyce. – Formę tę wprowadziliśmy podczas trwania jubileuszowego V Festiwalu Folkloru. Przyniosło to niespodziewane efekty – silną integrację różnych środowisk oraz nawiązanie międzynarodowych przyjaźni – wyjaśniają organizatorzy: Strzegomskie Centrum Kultury, Rada Miasta Strzegomia i CIOF, czyli Międzynarodowa Rada Folkloru. – Corocznie festiwal nie może się również obejść bez „Nocy z Folklorem” czyli ogniska dla gości festiwalowych, podczas którego przy akompaniamencie połączonych kapel, zespoły wspólnie śpiewają.
Wychodząc naprzeciw sygnałom publiczności, w roku 2000 po raz pierwszy została zorganizowana impreza towarzysząca pod hasłem „Rynek Świata”. W niedzielę kończącą festiwal, na rynku strzegomskim o raz trzynasty powstaną kawiarenki, w których gospodarzami będą zespoły goszczące na festiwalu. Podawane tam są charakterystyczne potrawy z danego kraju lub regionu Polski. „Rynek Świata” rozpoczyna tradycyjnie wielobarwny polonez tańczony na rynku przez kilkaset par składających się z gości festiwalowych i gospodarzy.
Tuż po „Rynku Świata” rozpoczynają swoje prezentacje artystyczne zespoły dolnośląskie. Koncert gości z regionu jest jedną z imprez towarzyszących festiwalowi.
W niedzielny wieczór organizatorzy zapraszają zarówno zespoły goszczące w festiwalu jak i festiwalową publiczność na koncerty gwiazd estrady polskiej, w tym roku wystąpi Zakopower.
Strzegomski festiwal wrósł w krajobraz nie tylko ziemi strzegomskiej, województwa, ale i kraju. W ciągu 21 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru nasze miasto odwiedziło 365 zespołów folklorystycznych z 52 krajów sześciu kontynentów. Prezentowały one różnorodne formy folkloru: od obyczajów Dalekiego Wschodu, krajów Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, aż po Antypody oraz prawie wszystkich krajów Europy.
To również ponad 14 tys. wykonawców, 610 godzin koncertów i ponad 4 miesiące festiwalowe, 50 tys. widzów bezpośrednich i dzięki wieloletnim partnerom medialnym miliony telewidzów, radiosłuchaczy i czytelników. Strzegomski festiwal to nie tylko liczby, ale również ludzie emocjonalnie z nim związani. To też sympatycy i entuzjaści jednego z największych wydarzeń kulturalnych Dolnego Śląska.
07.08.2013 r. (środa)
16.00 – Rynek – Koncert zwiastun; 20.00 – Świetlica w Kostrzy – Wieczór narodowy
08.08.2013 r. (czwartek)
12.00 – CAS „Karmel” – koncert zespołów z Tajwanu i Paragwaju; 19.00 – OSiR – Koncert inauguracyjny; 22.30 – CAS „Karmel” – Noc z folklorem
09.08.2013 r. (piątek)
14.00 – Ratusz – spotkanie uczestników festiwalu z władzami; 19.00 – OSIR – Koncert festiwalowy; 22.30 – CAS „Karmel” – Noc z folklorem
10.08.2013 r. (sobota)
19.00 – OSiR – Koncert galowy, pokaz ogni sztucznych; 22.30 – dyskoteka
11.08.2013 r. (niedziela)
10.00 – Bazylika – Msza św.; 10.30 – Kościół Zbawiciela – Msza św.; 11.30 – Rynek – Rynek Świata 2012; 13.00 – Rynek – koncert zespołów dolnośląskich; 18.00 – OSiR – Koncert zespołu KLIMEK; 20.00 – OSiR – Koncert Gwiazdy ZAKOPOWER