Nowy numer 29/2021 Archiwum

Katechizmowo przez liturgię i sakramenty

Do sprawdzonych felietonistów dołączył jeszcze jeden: Marcin Pakuła.

Biskup napisał: "podejmujemy się lektury Katechizmu ze względu na to, że mamy świadomość jak bardzo potrzeba nam formacji, pogłębienia wiedzy religijnej, która owocowałaby ewangelicznym stylem codziennego życia. Mając na uwadze okoliczności, w jakich przychodzi nam wyznawać naszą wiarę, tym bardziej trzeba uznać tę inicjatywę duszpasterską za słuszną i potrzebną.” – to było na rok przed ogłoszeniem Rowku Wiary. Odkąd Kościół przeżywa odnowię wiary, biskupie słowa nabrały jeszcze mocniejszego wyrazu.

Od 8 września we wszystkich parafiach diecezji powinna być wznowiona lektura katechez. Druga cześć tych rozważań jest poświęcona zagadnieniom liturgii i sakramentów i została podzielona na cztery rozdziały: Celebracja Misterium Paschalnego (treść to m.in. znaki i symbole liturgiczne, święte obrazy, tradycje liturgiczne), Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie, Eucharystia), Sakramenty uzdrowienia (pokuta, namaszczenie chorych) i Sakramenty w służbie komunii (kapłaństwo, małżeństwo) – w sumie 45 tematów.

Nasza redakcja od samego początku włączyła się w tę inicjatywę i w wydaniu papierowym zamieszczamy felietony inspirowane tematami przypadającymi na daną niedzielę. O ich pisanie poprosiliśmy: s. Różę, klaryskę z Ząbkowic Śląskich; s. Wirginię, dominikankę z Kłodzka zaangażowaną w dzieło szkół ewangelizacyjnych; Anettę Radecką-Kasprzak, lekarza specjalistę medycyny paliatywnej ze Świdnicy; Aleksandrę Wolnik, absolwentkę filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego ze Stoszowa; Ireneusza Pałaca, wiceprezydenta Świdnicy; Marka Zywera, nauczyciela historii i samorządowca z Żarowa; Roberta Kaśkowa z Żarowa, dyrektora I LO w Świdnicy; ks. Marcina Dolaka, studenta filozofii KUL, byłego wikariusza z Jedliny-Zdroju, pochodzącego ze Świdnicy. W nowej edycji do grona felietonistów zaprosiliśmy Marcina Pakułę, młodego męża i ojca ze Słotwiny. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama