Od 16 do 18 września osiemdziesięciu teologów, głównie z Polski, ale i z zagranicy, rozważało prawdę o relacji Kościoła i Ducha Świętego.
Rok temu, w Białymstoku, podczas dorocznego spotkania Towarzystwa Teologów Dogmatyków, pod koniec trzydniowych obrad zdecydowano, że nie w Krakowie ani nie w Warszawie, ale w Świdnicy odbędzie następny zjazd. – Decydującą kwestią była otwartość naszego biskupa, który natychmiast przystał na propozycję organizacji spotkania właśnie u nas – mówi ks. dr hab. Jarosław Lipniak, odpowiedzialny za przyjęcie osiemdziesięciu teologów z Polski i spoza niej.
Uczestników zakwaterowano w Hotelu "Maria” Doroty Barańskiej. Wałbrzych był zatem miastem gospodarzem spotkania. Uczestnicy, wywodzący się z gremium, któremu przewodniczy znany w diecezji ks. prof. Włodzimierz Wołyniec z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, oprócz pięciu wykładów i dyskusji na temat wiodący: "Duch Kościoła – Kościół Ducha" mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki zarówno Wałbrzycha, jak i Świdnicy.
Tak o wrażeniach z pobytu w diecezji mówi ks. prof. Jerzy Szymik z archidiecezji katowickiej:
– Jako młoda diecezja po raz pierwszy organizowaliśmy międzynarodową konferencję. Wsłuchując się w komentarze uczestników, możemy powiedzieć, że egzamin ten zdaliśmy na piątkę. Co więcej, jestem przekonany, że jeśli połączymy potencjał Świdnicy i Wałbrzycha, tak jak teraz, wtedy jesteśmy w stanie przygotować nawet obrady Konferencji Episkopatu Polski – zapewnia.
17 września, podczas porannej Mszy św., bp Ignacy Dec w słowie skierowanym do uczestników mówił o tym, że Jezus oddziaływał zarówno na intelekt, jak i na serce swoich słuchaczy. – Nie tylko bowiem głosił Dobrą Nowinę, ogłaszał prawdę o Bogu, ale także czynił znaki potwierdzające słowa i sam żył według tego, co głosił – mówił, zachęcając teologów do tego, by owoc swoich studiów przekładali na codzienne życie, zwyczajne relacje z ludźmi, na człowieczeństwo po prostu, oraz by swoją wiarę wyznawali i bronili zgodnie z tym, czego domaga się od swoich synów miłość Kościoła.
Na mównicy przez trzy dni wystąpiło pięciu teologów: ks. dr hab. Edward Sienkiewicz, "Communio w Bogu a wspólnota Kościoła jako dzieło Ducha Świętego”; ks. prof. Gianfranco Calabrese, "Fondamenti trinitari di ecclesiologia”; ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, "Pneumatologia communio. Po stronie Logosu, przeciwko anarchii”; o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, "Duch Święty, Maryja, Kościół”; ks. dr Grzegorz Strzelczyk, "Synodalność: epifania Ducha”.