Nowy Numer 29/2018 Archiwum

SOS - Mamona dla zbawienia

Żebranie i kopanie były uważane za czynności niegodne. Zajmowali się nimi nędzarze.

Komentarz egzystencjalny  (44 s):

SOS - słowo o Słowie 25 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski

Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 16,10-13):

Święci to ludzie, którzy doskonale potrafią obracać dobrami tego świata, dla sprawy życia wiecznego.   Święci to ludzie, którzy doskonale potrafią obracać dobrami tego świata, dla sprawy życia wiecznego. ks. Roman Tomaszczuk /GN 1 Powiedział też do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek.

Sytuacja całkowicie zwyczajna. Jeśli kogoś było stać, to najmował sobie zarządcę swego majątku.

2 Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". 3 Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. 4 Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu.

Właściciel odprawia swego zarządcę, ale daje mu czas na uporządkowanie spraw. Ten nadużywa swojej władzy i zjednuje sobie tych, którym za chwilę może go przyjmą. Sprawą bowiem bardzo honorową było odwzajemnianie się swym dobrodziejom. Żebranie i kopanie były uważane za czynności niegodne. Zajmowali się nimi nędzarze.

5 Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?".

Prawdopodobnie dzierżawcy byli zobowiązani do oddawania właścicielowi stałą część zbiorów.

6 Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". 7 Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt".

100 beczek to około 40 hektolitrów oliwy wyprodukowanej z owoców 150 drzew, wartość tego to około 1000 denarów (czyli 1000 dniówek niewykwalifikowango robotnika). Pszenica była warta jeszcze więcej, około dwa i pół tysiąca denarów. Obaj dzierżawcy zyskali około 500 denarów.

8 Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.

Wszystkie te zmiany dokonano za pomocą dodania w umowie kilku niewielkich znaków. Rządca w ten sposób zdobył sobie uznanie a swego pana uczynił sławnym darczyńcą. Sprytny postawił wszystko na jedną kartę – honoru swego pana i… udało mu się. Pochwała z ust pana była zrozumiała dla słuchaczy.

9 Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy [wszystko] się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.10 Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. 11 Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? 12 Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? 13 Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie»

Słowo mamona jest aramejskim wyrazem oznaczającym majętności lub pieniądze.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma