Nowy numer 43/2020 Archiwum

SOS - Wieczność zaczyna się dzisiaj

Co ja z tego mam? - pytają początkujący adepci pokory, miłosierdzia, cierpliwości, przebaczenia, wspaniałomyślności. Jak odpowiada dzisiaj Jezus?

Komentarz egzystencjalny (44 s):

SOS - słowo o Słowie 26 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski

Komentarz historyczno-kulturowy Łk 16, 19-31:

SOS - Wieczność zaczyna się dzisiaj   Świetna zabawa na ziemi - niekoniecznie zapowiada radość w wieczności ks. ROman Tomaszczuk /GN 19 Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił...

Jezus opisuje styl życia polegający na ostentacyjnym przepychu i luksusie.

20 U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. 21 Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody.

To, co zostawało na stole i tak nie wystarczyłoby, aby się najeść. Psy nie cieszyły się u Żydów względami. Postrzegano je jako padlinożerców i uznawano za nieczyste.

22 Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. 23 Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.

Łazarz jest przez Jezusa pokazany jako ktoś nadzwyczajny. Aniołowie, zaszczytne miejsce przy Abrahamie podkreśla chwałę, jaka spotkała żebraka. Dla słuchających Jezusa Żydów kara bogacza była czymś niezrozumiałym

24 I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". 25 Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. 26 A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".

Obraz piekła był typowy dla ówczesnych wyobrażeń. Natomiast napiętnowanie bogacza była obraźliwe dla zamożnych Żydów.

27 Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"».

Jeśli ludzie, którzy utrzymują, że wierzą Biblii, nie prowadzą właściwego życia, to nawet zmartwychwstanie (także Jezusowe) ich nie przekona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama