Nowy Numer 21/2019 Archiwum

SOS - Niewdzięcznicy

Skoro trędowaci Żydzi i Samarytanie trzymali ze sobą, oznacza to, że choroba potrafiła usunąć głębokie podziały między tymi narodami.

Komentarz egzystencjalny (56 s):

SOS - słowo o Słowie. 27 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski
 

Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 17,11-10):

SOS - Niewdzięcznicy   Dary ofiarowane podczas Mszy św. to także zachęta do wdzięczności za codzienność i wielkodusznego oddawania jej Bogu. ks. Roman Tomaszczuk /GN 11 Zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. 12 Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka

Trąd był odrażającą chorobą skóry (nazwa ta obejmowała wtedy różne schorzenia), dlatego ST nakazywał izolację ludzi cierpiących na nią. Trędowaci nie mogli się zbliżać do zdrowych na odległość mniejszą od rzutu kamieniem. Żyli w gettach. Za załamanie zakazu groziła im śmierć.

13 i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!».

Głośne zachowanie chorych jest zrozumiałe z powodu zakazu zbliżania się do zdrowych. Trędowaci  okazują Jezusowi wielki szacunek należny Bogu lub Jego wysłannikowi. Tak pokornie prosi się o łaskę dla siebie.

14 Na ich widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni.

Prawo nakazuje złożenie stosownych ofiar po oczyszczeniu z choroby. Jezus daje trędowatym do zrozumienia, że ich prośba jest wysłuchana, że mają za co dziękować.

15 Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, 16 upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. 17 Jezus zaś rzekł: «Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? 18 Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec». 19 Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».

Sytuacja jest bardzo gorsząca dla Żydów. W przypowieściach Jezus wielokrotnie pokazuje, że tych  których Żydzi uważają za bezbożnych, można naśladować w pokorze i wrażliwości. Tutaj świadkowie mają do czynienia nie z historią, ale rzeczywistością. Musiało ich to bardzo drażnić.

Nawiasem mówiąc, skoro trędowaci Żydzi i Samarytanie trzymali ze sobą, oznacza to, że choroba potrafiła usunąć głębokie podziały między tymi narodami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL