O seksie, używkach i zasadach - z uczniami, nauczycielami i rodzicami.
Dzięki Bożenie Gąsior nowoczesny program profilaktyki uzależnień "Archipelag Skarbów" po raz pierwszy został przeprowadzony w Świdnicy. - Bardzo mi zależało, żeby pokazać wychowawcom, rodzicom i nauczycielom, że nie są sami w trosce o młodych, szczególnie gimnazjalistów - wyjaśnia. - Jako matka trzech córek wiem doskonale, jakie trudności muszą pokonać dzisiaj rodzice, żeby dzieci wychowywać do wartości i do wolności od uzależnień - dodaje.
Czym jest „Archipelag skarbów”? To spotkania z młodzieżą (100 - 200 osób) w szkole, prowadzone przez przygotowanych do tego trenerów z wykorzystaniem metod aktywizujących i warsztatowych.
O miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. - Uczymy młodzież, jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Dajemy młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zachęcamy młodzież do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru - wyjaśniają trenerzy. - Wiemy z naszych badań, że prawie każdy uczestnik programu wykorzystuje co najmniej jedną wskazówkę już w dniu warsztatów! - dodają.
Gimnazjaliści poznają więc najważniejsze prawa rządzące miłością, problemy zawiązane z uzależnieniem od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków do tego zestawu dochodzi jeszcze trening asertywności.
- Wszystkie te tematy są poruszane z dużą delikatnością i powagą, tak, by nie zranić tych, którzy mają takie doświadczenia, a zarazem przestrzec tych, którzy ich jeszcze nie mają - zaznacza Przemysław Chojnacki, jeden z trzech trenerów odwiedzających 16 i 17 października świdnickie gimnazjum.
Program odczarowuje przekaz mediów oraz styl życia celebrytów i umacnia w młodzieży przekonanie, że najważniejsi przewodnicy, od których mogą się wiele nauczyć w życiu, są wokół nich.
Są to rodzice, dziadkowie, ciocia, wujek, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni. Zrozumiałym jest, że trenerzy programu muszą spełniać warunek zgodności własnego życia osobistego z treściami programu. Dzięki temu mogą dzielić się z młodzieżą doświadczeniami własnej drogi życia pogłębiając przekaz wiedzy i wartości. Ich świadectwo jest dodatkowo wzmacniane przez specjalnie przeprowadzone wywiady ze znanymi ludźmi, którzy także żyją w sposób bliski duchowi programu (Tomasz Adamek, Marek Kamiński, Leszek Blanik, Jacek Czachor, Anna Jamróz, Manuel Arboleda).
Przemysław Chojnacki, trener programu mówi tak: - Przekazujemy w Archipelagu podobne wartości, które przekazuje większość rodziców w Polsce. Dla mnie zaletą programu jest to, że my prowadzący odnosimy się zarówno do siebie nawzajem jak i do młodzieży, nauczycieli czy pań sprzątających w szkole z głębokim szacunkiem. Program bazuje na pozytywnym podejściu do młodzieży, bo wiemy, że szacunek i działanie na pozytywach bardzo otwiera młodzież i daje im poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że większość młodych chcę być na naszym spotkaniu. Gdyby rodzice chcieli, żeby w ich szkole odbył się „Archipelag Skarbów” (www.program.archipelagskarbow.eu) to należałoby skontaktować się z nami, żeby dowiedzieć się więcej szczegółów i otrzymać od nas opis programu. Kolejny krok to wizyta u dyrektora szkoły i zaproponowanie realizacji takiego programu. Dyrektor może sprawdzić (także na naszej stronie), gdzie przeprowadziliśmy już program i telefonicznie porozmawiać z dyrektorem tej placówki, pytając o opinie na temat „Archipelagu Skarbów”.