Nowy numer 48/2020 Archiwum

SOS - Dopytać się o śmierć

Skoro Bóg ma być Bogiem Praojców, tzn. że śmierć nie może być ich ostatecznym przeznaczeniem

Komentarz egzystencjalny (32 s):

SOS - słowo o Słowie. 32 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski

Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 20, 27-38):

SOS - Dopytać się o śmierć   Co dzieje się z człowiekiem po śmierci - obchodziło ludzkość od zawsze. ks. Roman Tomaszczuk /GN 27 Wówczas podeszło do Niego kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób:

Saduceusze nie cieszyli się dobrą sławą. Późniejsi rabini, ponieważ uznawali się za następców faryzeuszów, uważali saduceuszów za heretyków.

28 «Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu*.

Prawo lewiratu było wówczas szeroko praktykowane nie tylko u Żydów. Był to sposób na zapewnienie wdowie opieki ekonomicznej i społecznej.  Kobiety bowiem nie mogły wówczas wykonywać pracy zarobkowej.

29 Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. 30 Wziął ją drugi, 31 a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. 32 W końcu umarła ta kobieta.

Wątek tej historii jest zaczerpnięty z Księgi Tobiasza, gdzie zazdrosny demon Asmodeusz zabił pierwszych mężów sprawiedliwej Sary.

33 Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę».

Jak widać prowokacyjne zachowanie heretyków, odstępców czy pogan nie jest wymysłem naszej cywilizacji.

34 Jezus im odpowiedział: «Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. 35 Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. 36 Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania.

Żydzi wierzyli, że aniołowie nie muszą się rozmnażać z dwóch powodów: ponieważ nie umierali oraz, tak twierdziła inna tradycja, Bóg wciąż stwarzał nowych aniołów.

37 A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa "O krzaku", gdy Pana nazywa Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba*. 38 Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją».

Jezus odpowiada tu tak jak czynili to faryzeusze: powołując się na Prawo Mojżesza: skoro Bóg ma być Bogiem Praojców, tzn. Że śmierć nie może być ich ostatecznym przeznaczeniem. Prawo lewiratu było wówczas szeroko praktykowane nie tylko u Żydów. Był to sposób na zapewnienie wdowie opieki ekonomicznej i społecznej.  Kobiety bowiem nie mogły wówczas wykonywać pracy zarobkowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama