Secesyjny budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto po generalnym remoncie cieszy oko i stał jeszcze jedną atrakcją miasta. Co więcej, sami mieszkańcy chętnie odwiedzają wyremontowy gmach.
Dworzec to jeden z elementów wielkiego projektu – budowy centrum przesiadkowego – realizowanego przez miasto ze wsparciem funduszy unijnych. Od 15 grudnia władze województwa wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi reaktywowały bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Świdnica–Wrocław. Codziennie w obu kierunkach przewidziano po cztery kursy komfortowych szynobusów.
– Remont budynku dworca i reaktywacja połączenia kolejowego to bardzo duże i ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców, o czym świadczy, i cieszy, tak liczna obecność świdniczan – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto to historia miasta. Pierwszy budynek wzniesiono w 1861 r. Na jego miejscu w latach 1903–1905 wybudowano dużo większy obiekt o dł. 80 m, który zachował się do dziś. Miasto Świdnica zarządza obiektem od 2008 r., po kilkuletnich zabiegach o przejęcie dworca od PKP. Na bazie tego zabytkowego obiektu w centrum miasta tworzone jest centrum przesiadkowe. Przebudowa obiektu rozpoczęła się jesienią 2010 r. W związku z upadłością wykonawcy finalne zakończenie prac było możliwe dopiero latem 2013 r. Projekt doprowadziła do końca firma Architekton.
W ramach generalnego remontu i przebudowy budynku dworca wyremontowana została konstrukcja dachu oraz wymieniono całe pokrycie, na parterze urządzono przestronne pomieszczenia dla podróżnych wraz z ławkami i toaletami. Pomieszczenia, które nie pełnią funkcji Centrum Przesiadkowego, przeznaczone są pod działalność usługową. Do obiektu przeprowadziło się m.in. Biuro Strefy Płatnego Parkowania, swoje miejsce znalazła wojewódzka sieć szkieletowa oraz infrastruktura telekomunikacyjna PKP.