Nowy numer 47/2020 Archiwum

Od dzisiaj w kioskach

Odsłaniamy nieznane fakty, przybliżamy fascynującą historię i przypominamy nietuzinkowych kapłanów.

"Oto pierwsze z wydawnictw, które znacząco wpisuje się w obchody ważnego dla naszego lokalnego Kościoła roku 2014. 10 lat temu decyzją bł. Jana Pawła II, została powołana do życia diecezja świdnicka. Pan Bóg wezwał nas wszystkich, w tym redakcję i czytelników Gościa Niedzielnego do odkrycia jeszcze mocniejszych więzów miłości, jakie rodzą się wśród nas dzięki lokalnemu Kościołowi. To specjalne wydanie świdnickiego GN pokazuje, że tak właśnie jest: oto jeden z kilkuset kościołów staje się kościołem katedralnym i niemalże z dnia na dzień, ale już od 10 lat, wszystko co się w nim dzieje, nabiera niezwykłej rangi i znaczenia nie tylko dla parafian, ale dla 600 tys. katolików naszego regionu. Mamy wspaniały kościół katedralny który znakomicie wpisuje się w poczet prastarych katedr polskiego Kościoła, przekonuje o tym jego niezwykła historia i bezcenne skarby, które kryją mury świątyni" - napisał bp Ignacy Dec w słowie wstępnym do specjalnego wydania świdnickiego "Gościa Niedzielnego".

Od 30 stycznia, znamienne, że to uroczystość poświęcenia katedry, w kioskach dostępny jest powiększony o cztery strony najnowszy numer świdnickiego "Gościa Niedzielnego". Na jego okładce znajduje się centralna figura katedralnego ołtarza: królująca Maryja z Dzieciątkiem. Numer zawiera m.in. mini przewodnik po katedrze oraz wywiad z ks. Radosławem Kisielem na temat dziewiętnastowiecznego proboszcza kościoła katedralnego ks. Hugo Simona. Nasze łamy oddaliśmy także Sobiesławowi Nowotnemu, świdnickiemu historykowi, który prezentuje najnowsze odkrycia dotyczące początków świątyni. Fakty, o których wspomina, zmieniają historię katedry i jako pierwsi o nich informujemy.

Dla parafian ciekawostką może być wywiad z byłem proboszczem ks. Janem Bagińskim oraz "Panorama parafii katedralnej". 

"Nie mam wątpliwości, że przybliżenie wagi i znaczenia katedry, pomoże w jej ratowaniu, za co wszystkim diecezjanom serdecznie dziękuję. Proszę także, by ten rok stal się dla nas czasem wielkiej otwartości na Kościół i jeżeli mogę, proszę Was o pamięć przed Panem o mnie, którego Pan chciał jako pasterza świdnickiego Kościoła. Liczę na was, drodzy Czytelnicy, kochani Diecezjanie" – podsumował swoje słowo biskup. 

Najnowszy, piąty w tym roku numer naszego tygodnika jest pierwszym z trzech specjalnych, poświęconych dziesiątej rocznicy powstania diecezji świdnickiej. Kolejny ukaże się z końcem marca, a ostatni - z końcem czerwca. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama