Synowie Boży nie mogą uciekać się do przemocy, by realizować drogę Pańską.
Komentarz egzystencjalny (31 s):
SOS - słowo o Słowie. 4 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski
Komentarz historyczno-kulturowy (Mt 5,1-12a):
Postawa dziecięcego zaufania wobec Boga pozwala iść drogą błogosłaiweństw ks. Roman Tomaszczuk /GN 1 Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. 2 Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
Skojarzenie z Górą Synaj i Mojżeszem Prawodawcą jest tu jak najbardziej uzasadnione. Oto Chrystus przynosi ogłasza prawo Królestwa Bożego.
3 «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
W judaizmie łączono zwykle pobożność i ubóstwo. Termin „Ubóstwo” mógł oznaczać albo materialną biedę, albo pełne ufności zawierzenie się Bogu.
4 Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Przyczyną smutku może być albo grzech, albo ucisk jaki cierpią prześladowani. Bóg pociesza smucących się z tych powodów, ponieważ ogłasza im wolność i zwycięstwo Bożego Królestwa.
5 Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Królestwa Bożego nie zdobywa się działaniami militarnymi, czy politycznymi. Jedyną drogą do jego osiągnięcia jest zdanie się na wolę Bożą i pełnienie jej w życiu.
6 Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Trzeba tu wyjść poza ludzkie zasady sprawiedliwości. Chrystus domaga się, by jedyną naszą tęsknotą było doświadczanie Bożej Miłości.
7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Na Boże miłosierdzie Żydzi liczyli przede wszystkim w dniu sądu. Chrystus obwieszcza je już teraz tym wszystkim, którzy sami czynią miłosierdzie.
8 Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
W mentalności żydowskiej ludzie nieskalani to tacy, którzy uważają, że tylko Bóg jest ich wybawieniem i nagrodą. Oglądanie Boga jest znakiem spełnienia się Królestwa Bożego.
9 Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Za czasów Pana Jezusa większość Izraelitów była przekonana, że walka zbrojna jest jedynym sposobem zaprowadzenia Bożego porządku. Zmienili zdanie po wojnie z Rzymianami. Chrystus od samego początku zwraca uwagę, że synowie Boży nie mogą uciekać się do przemocy, by realizować drogę Pańską.
10 Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. 11 Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. 12 Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie.
Tradycja żydowska otaczała wielką czcią ludzi, którzy zginęli w obronie Prawa. Żaden jednak rabin nie ośmielił się wzywać swoich uczniów do tego, by byli gotowi oddać swoje życie za jego naukę.