Nietypowa, bo lekcja historii z udziałem Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK miała miejsce w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Wszystko za sprawą wystawy "Zachować pamięć - Katyń 1940", którą od 29 stycznia można oglądać w siedzibie gimnazjum.
Gimnazjum w Pszennie jest pierwszą placówką oświatową z terenu powiatu świdnickiego, goszczącą wystawę "Zachować pamięć - Katyń 1940".
Do tej pory można było ją oglądać m.in. w budynku Panoramy Racławickiej. – Z pewnością będziemy zachęcali wszystkich gimnazjalistów z terenu gminy Świdnica i nie tylko, aby skorzystali z możliwości jej zobaczenia wraz ze swoimi nauczycielami historii - mówi Zbigniew Janus, dyrektor gimnazjum w Pszennie.
Wystawę przygotowała Dolnośląska Rodzina Katyńska dla upamiętnienia 90. rocznicy walk o niepodległość, 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 10. rocznicy odsłonięcia wrocławskiego pomnika Ofiar Katynia.
Główną część ekspozycji stanowią plansze z fotografiami i informacjami o Katyniu, a także takie, które przypominają o powojennych poszukiwaniach rodzin pragnących poznać losy swych najbliższych.
29 stycznia, w dniu otwarcia wystawy, uczniowie jednej z klas trzecich jako jedni z pierwszych mieli szansę zwiedzić wystawę. Była to okazja o tyle niecodzienna, że w lekcji wzięli udział zaproszeni goście: żołnierze Światowego Związku Żołnierzy AK ze Świdnicy, którym przewodniczył Marian Kowalik, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska.