Nietypowa, bo lekcja historii z udziałem Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK miała miejsce w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Wszystko za sprawą wystawy "Zachować pamięć - Katyń 1940", którą od 29 stycznia można oglądać w siedzibie gimnazjum.
- Ufamy, że kolejne pokolenie Polaków zachowa w pamięci to, co należy do przeszłości, która je kształtowała. Zachęcam, abyście w wolnych chwilach odwiedzali tę wystawę i zapoznali się z losami osób, które walczyły o wolność naszej ojczyzny - mówił Roman Bogusławski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, podczas oprowadzania młodzieży. - Żeby jej treść była łatwo dostępna, żeby codziennie można było po te informacje sięgnąć, przypomnieć sobie, utrwalić - mówił.
Trzeba zaznaczyć, że wystawa nie jest pierwszą inicjatywą społeczności gimnazjalnej w Pszennie, poświęconą Katyniowi i trosce o pamięć historyczną. Od ponad trzech lat przy szkole rośnie dąb posadzony dla uhonorowania pamięci majora Kaniewicza w ramach programu „Katyń... Ocalić od zapomnienia”.
- Dąb katyński, wystawa „Zachować pamięć - Katyń 1940” - to działania skierowane do młodzieży w jednym celu: żeby kształtować poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczynia się do przygotowania młodego pokolenia do różnych ról w dorosłym życiu - mówi wójt Teresa Mazurek.