Nowy numer 28/2018 Archiwum

10 lat posługi naszego biskupa

Dokładnie 10 lat temu w kaplicy Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu została ogłoszona decyzja Jana Pawła II o mianowaniu dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Ignacego Deca biskupem świdnickim.

24 lutego 2004 r. ks. Ignacy Dec został mianowany przez ojca świętego Jana Pawła II pierwszym biskupem diecezji świdnickiej. Święcenia biskupie przyjął 25 marca 2004 r. w katedrze świdnickiej. Głównym konsekratorem był kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski, współkonsekratorami: bp Tadeusz Rybak, biskup legnicki, i bp Józef Pazdur, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. W tym też dniu  jako biskup diecezjalny odbył ingres do katedry świdnickiej. Jako hasło swojego biskupiego posługiwania obrał słowa: „Misericordia et Veritas” - „Miłosierdzie i Prawda”.

W swoim pierwszym wywiadzie, jakiego ówczesny biskup nominat udzielił ks. prof. Piotrowi Niteckiemu, bp I. Dec mówił, że decyzje Kościoła zawsze traktował jako wyraz woli Bożej. Tak też przyjął decyzję ojca świętego o nominacji biskupiej. - Przyjmuję ją z małym niepokojem, ale zarazem z nadzieją i radością. Wierzę, że skoro Bóg wzywa, to i doda sił, by można było sprostać zadaniom, wyznaczonym przez nowe powołanie - mówił. Dodał także, że jako biskup pragnie być dla wszystkich: ojcem, pasterzem, bratem i przyjacielem.

Ksiądz biskup przybył na Dolny Śląsk z diecezji przemyskiej, na terenie której urodził się 27 lipca 1944 r. w miejscowości Hucisko (k. Leżajska). W 1962 r. rozpoczął studia oraz formację do kapłaństwa w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, przerwane koniecznością odbycia zasadniczej służby wojskowej (1963-1965). Święcenia prezbiteratu przyjął 21 czerwca 1969 r. z rąk abp. Bolesława Kominka. Po rocznej pracy duszpasterskiej kontynuował studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, zwieńczone uzyskaniem magisterium, a następnie doktoratu z filozofii. Studiował także w Louvain i Paderborn. Po powrocie z zagranicy prowadził  zajęcia dydaktyczne na Papieskim Wydziale Teologicznym i w  Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 1999 r. Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych przyznała mu stopień naukowy profesora nauk teologicznych.

Także 10 lat temu ogłoszono, że Papież Polak, realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae populus” z 1992 r., utworzył w Polsce nową diecezję świdnicką. Powstała ona z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej oraz 9 diecezji legnickiej.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma