Nowy numer 21/2018 Archiwum

Nowa skala

Po 25 marca 2004 roku wszystko, co ważne, nabrało całkowicie nowego znaczenia, siły i dynamizmu.

Przed rokiem 2004 kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława z rzadka odwiedzali znani hierarchowie i osobistości życia kulturalnego, politycznego i społecznego. Samo piękno kościoła, jego wartość architektoniczna i historyczna nie wystarczały, by stał się on żelaznym punktem wizyt na Dolnym Śląsku. Wszystko zmieniło się, gdy świątynia stała się katedrą biskupa świdnickiego. Nie ma dzisiaj ważnej oficjalnej delegacji państwowej, samorządowej czy społecznej, która nie chciałaby zobaczyć katedry.

Tym bardziej gdy do miasta zapraszani są hierarchowie Kościoła. Wystarczy spojrzeć na listę odwiedzin – kardynałowie: Tarcisio Bertone (2007), Stanisław Dziwisz (2009), Zenon Grocholewski (2010), Joachim Meisner (2005, 2009), Henryk Gulbinowicz (wielokrotnie), Dominik Duka (2009); arcybiskupi: Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce (2012), Mieczysław Mokrzycki (2011), Edward Nowak (2011), Stanisław Nowak (2006), Wacław Depo (2011), Marian Gołębiewski (wielokrotnie), Józef Kupny (2013) oraz wielu biskupów.

Katedra to także miejsce najważniejszych wydarzeń diecezjalnych: święceń i posług; uroczystych Mszy św. z okazji obchodów roku liturgicznego i ważnych wydarzeń; pielgrzymek i koncertów. Jako stolica diecezji Świdnica stała się znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wszędzie tam, gdzie istnieje Kościół powszechny.

Przez ostatnie dziesięć lat miasto zyskało szczególny rys centrum duchowego i kościelnego regionu. Także mieszkańcy Dolnego Śląska postrzegają miasto jako wyjątkowe, odznaczające się dynamicznym życiem wiary i inicjatyw ewangelizacyjnych, co także zobowiązuje do podejmowania wysiłku sprostania oczekiwaniom wielu, że współpraca zarówno międzyparafialna, jak i kulturalna oraz samorządowa będzie tu wzorowa.

Więcej na temat minionego dziesięciolecia i tego, co nowego w diecezji, w specjalnym, w poszerzonym wydaniu "Gościa Świdnickiego" na najbliższą niedzielę (30 marca).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma