Tytuł Ambasadora Życia i Rodziny przyznawany jest przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny osobom cieszącym szczególnym poważaniem i szacunkiem, wnoszącym istotny wkład w oddziaływanie na opinię publiczną.
Ponieważ w tym roku wspomnienie powstania diecezji przeniesiono na 29 marca, dokładnie 25 marca można było świętować okrągłą rocznicę konsekracji biskupiej bp. Ignacego Deca.
Kilkudziesięciu kapłanów z bp. Adamem Bałabuchem na czele i kilkuset wiernych z reprezentacją władz samorządowych miasta, gminy i powiatu wzięło udział we Mszy św. w intencji bp. Ignacego. Ten powitał zebranych i przypomniał historyczne okoliczności ingresu i konsekracji pierwszego biskupa świdnickiego.
Podczas homilii bp Adam przypomniał, że dzieło zbawcze dokonuje się w Kościele, gdzie Chrystus sam naucza, uświęca i prowadzi swój lud po drogach zbawienia. – Tę misję Chrystusa w Kościele lokalnym ukazuje w sposób autentyczny przede wszystkim biskup, który ma obowiązek przepowiadać i przedstawiać wiernym to wszystko, w co należy wierzyć, i jak należy żyć po chrześcijańsku – podkreślał znaczenie biskupiej posługi słowa, a potem przeszedł do wyrazów wdzięczności pod adresem bp. Ignacego. Wspominał też posługę uświęcania oraz "pasterską i ojcowską troskę szczególnie o tych, którzy tworzą diecezję świdnicką".
Kaznodzieja w dłuższym passusie zwrócił uwagę wiernych na radykalne wystąpienia bp. Ignacego w obronie życia i jego świętości. Jako przykład przywołał fragment homilii sprzed czterech lat.
Potwierdzeniem biskupiej wrażliwości na życie były słowa życzeń, jakie złożono na ręce bp. Ignacego po Mszy św. Kilkanaście delegacji władz instytucji samorządowych, diecezjalnych i kościelnych winszowało biskupowi wierności Ewangelii i szczerego patriotyzmu. Natomiast Sławomir Kaptur, przewodniczący Dolnośląskiej Kapituły tytułu "Ambasadora Życia i Rodziny", wręczył bp. Ignacemu dyplom, będący uznaniem wkładu, jaki hierarcha wnosi w propagowanie kultury życia.
Główną ideą przyznawania tytułu "ambasadora" jest czytelne wsparcie działań na rzecz życia i rodziny, takich jak Obchody Dni Życia czy Marsze dla Życia i Rodziny oraz wszelkie inne działania podejmowane na tym polu. Tytuł Ambasadora Życia i Rodziny przyznawany jest przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny osobom cieszącym szczególnym poważaniem i szacunkiem, wnoszącym istotny wkład w oddziaływanie na opinię publiczną.