Nowy numer 24/2018 Archiwum

"Papafobia" - próba definicji

Pomników św. Jana Pawła II będzie przybywać, a z nimi dumy narodowej i... oby wiary też.

A już byłem pewien, że wreszcie wszyscy obrońcy papieskiej woli: "Nie stawiajcie mi pomników, słuchajcie mnie" i jej różnych wersji (czy ktoś wie kiedy i w jakich okolicznościach wygłoszono tę prośbę?), po kanonizacji odpuszczą.

Nie odpuścili. Wchodzę na wiadomy portal społecznościowy, a tam z samego rana: "Przestańcie stawiać mi pomniki, zacznijcie mnie słuchać. Zapewne dzisiaj św. Jan Paweł II tak by do nas mówił" – ot, taka nowa wersja tej samej awersji do pamięci historycznej.

Skomentowałem od razu, a teraz powtórzę: "No właśnie, jestem pewien, że dzisiaj nie ma nic przeciwko pomnikom, bo jest wyniesiony na ołtarze. Aczkolwiek na pewno powtarza, i to z jeszcze większą mocą autorytetu: bądźcie posłuszni – Jezusowi". 

Wystarczy? "Awersarzom" pewnie mało, no ale cóż począć, takie to ludziska potrafią być, nawet po kanonizacji papieża rozumu i wiary. Postuluję wprowadzenie jeszcze jednej odmiany fobii: "papafobia" – definicja: strach przed papieżami z marmuru, drewna i brązu przy jednoczesnym akceptowaniu i hołubieniu papieży na ołtarzach (tutaj także materiał nie ma znaczenia).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma