Nowy numer 48/2020 Archiwum

525. numer w druku - jest radość

W roku 2014 obchodzona jest nie tylko rocznica powstania diecezji świdnickiej, ale także rocznica istnienia tygodnika diecezjalnego - świdnickiej edycji ogólnopolskiego "Gościa Niedzielnego".

Od dziesięciu lat redakcja co tydzień przygotowuje ośmiostronicową edycję diecezjalną najpoczytniejszego tygodnika opinii w Polsce. Zawiera ona około 17 tekstów o różnej objętości, ale zawsze bardzo ściśle związanych z bieżącym życiem diecezji. Rocznie na łamach świdnickiego "Gościa Niedzielnego" publikowanych zostało blisko 900 artykułów, czyli od początku istnienia spod pióra redaktorów wyszło mniej więcej 9000 tekstów. To ogromny zbiór, który wiernie oddaje najważniejsze wydarzenia z życia diecezji. Te, które mają wydźwięk historyczny, ale i te o mniejszym znaczeniu w tej perspektywie.

Pierwszy numer świdnickiego GN ukazał się w niedzielę 8 maja 2004 r., w święto patronalne diecezji. Przygotowany został w całości przez dziennikarzy z katowickiej redakcji.

Ks. Jacek Froniewski był pierwszym kapłanem, któremu powierzono organizację świdnickiej redakcji tygodnika.  Po tym jednak, gdy w krótkim czasie wycofał się on z powierzonego zadania, bp Ignacy Dec powierzył je ks. Romanowi Tomaszczukowi (dekret ustanawiający nosi datę 7 maja 2004 r.), którego współpracownikami zostali: Sławomir Wiśniewski, długoletni redaktor wrocławskiej edycji GN (w Świdnicy pracował do końca stycznia 2008 r.) oraz Dorota Bareła (później Niedźwiecka), współpracowniczka "Gościa Wrocławskiego" (pracowała do końca czerwca 2008 r.).

W lipcu 2008 r. w skład redakcji diecezjalnej edycji GN wszedł Mirosław Jarosz (wcześniej redaktor legnickiej edycji GN)

Od dziesięciu lat GŚ porusza zagadnienia dotyczące wyłącznie ludzi, spraw, wydarzeń i problemów mieszkańców diecezji. Zasadą jest niepublikowanie tekstów ogólnospołecznych czy teologicznych. Charakterystyczne, że czytelnicy ogólnopolskiej edycji "Gościa Niedzielnego" w ankiecie na temat tygodnika wysoko cenili sobie regionalne dodatki. Okazuje się bowiem, że wierni lubią wiedzieć, co dzieje się we własnej czy sąsiedniej miejscowości. Chcą czytać o talentach swoich sąsiadów. Interesuje ich życie biskupów, którzy odwiedzają ich parafie. Sprawy globalne są ważne, jednak codzienność dzieje się w o wiele mniejszej perspektywie. Zresztą bp Ignacy Dec stawia przed redakcją bardzo konkretne zadanie: – Macie dokumentować życie diecezji, kiedyś, gdy będzie pisana historia naszego Kościoła, pierwszym źródłem informacji będzie "Gość Niedzielny" – przekonywał podczas rozmowy na temat dziennikarskiej pracy. Dlatego właśnie redaktorzy GŚ są przede wszystkim tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne z perspektywy diecezji.

O szczegółach utworzenia świdnickiej edycji GN można będzie przeczytać w najnowszym, 525. numerze tygodnika. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama