powrót
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnica

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Stanisławowe obchody w Świdnicy  
Abp Józef Kowalczyk przewodniczył świdnickim uroczystościom ku czci św. Stanisławowi po raz drugi. Pierwszy raz odwiedził w tym celu Świdnicę w roku 2005 ks. Roman Tomaszczuk /GN

Stanisławowe obchody w Świdnicy przejdź do galerii

- 10 lat temu Jan Paweł II powierzył troskę o wasz Kościół gorliwemu biskupowi - zauważył abp Józef Kowalczyk.

xrt

|

GOSC.PL

dodane 13.05.2014 20:55
0

Od dziesięciu lat uroczyste nieszpory ku czci św. Stanisława rozpoczynają świdnickie obchody jego liturgicznego wspomnienia. W tym roku modlitwie w kościele św. Józefa przewodniczył bp Adam Bałabuch, a w ławkach zasiedli: abp Józef Kowalczyk, bp Ignacy Dec i bp Marek Mendyk, kanonicy obu kapituł: katedralnej i kolegiackiej oraz wierni świeccy.

Gdy procesja z relikwiami św. Stanisława i św. Jana Pawła II dotarła do katedry, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Prymas Polski. – Ekscelencja był przy narodzinach naszej diecezji, stąd gdy świętujemy jej dziesięciolecie, obecność księdza arcybiskupa w świątyni, którą wskazał jako kościół biskupa świdnickiego, ma dodatkowy walor – mówił bp Ignacy w słowie powitania.

Podczas homilii prymas zachęcał zarówno wierzących, jak i niewierzących do refleksji nad Kościołem. – Bez niej ci pierwsi zrezygnują z pogłębiania swojej świadomości eklezjalnej, a drudzy w ogóle pozbawią się udziału w zbawczej inicjatywie Boga – wyjaśniał.

Dla prymasa Kościół to przede wszystkim wspólnota zbudowana na mocnym fundamencie Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, który oddaje życie swoje za owce. – Przyjął śmierć dobrowolnie za wszystkich, żeby wszystkim umożliwić znalezienie się w społeczności odkupionych – rozwijał swoją myśl, by za papieżem Franciszkiem napiętnować wszystkich karierowiczów w Kościele. – Są najemnikami, którzy okradają Jezusa z Jego chwały – cytował i przekonywał, że najgroźniejsze dla kondycji Kościoła są te grzechy, które są wymierzone w więź między Jezusem a wierzącymi i wspólnotą. – Czego konsekwencją są rozmaite patologie – wyjaśniał. 

Kiedy kaznodzieja wspomniał o św. Janie Pawle II, w mocnych słowach upomniał tych, którzy w Polsce świętość ośmieszają i pomniejszają, ale także deprawują społeczeństwo. Wtedy ulega ono "laicyzującym tendencjom środowisk, które w imię źle pojętej wolności i rozdziału państwa od Kościoła walczą z Dekalogiem i wartościami chrześcijańskimi".

Gość z Gniezna chwalił także bp. Ignacego. – 10 lat temu Jan Paweł II powierzył troskę o wasz Kościół gorliwemu biskupowi, a ten, wpatrzony w świętość Jana Pawła II i św. Stanisława biskupa i męczennika, podjął ogromną pracę duszpasterską i administracyjną, aby wasze życie wzrastało i rozwijało się na fundamencie wartości chrześcijańskich – mówił. 

Na zakończenie Mszy św. bp Ignacy Dec wręczył odznaczenia diecezjalne – medale św. Stanisława: Marii Raczkowskiej – długoletniej przewodniczce po katedrze, Bogusławowi Janasowi – od 25 lat organiście kościoła katedralnego i Ryszardowi Nitkiewiczowi – dokumentaliście życia kościelnego; natomiast diecezjalne pierścienie otrzymało małżeństwo Joanna i Sławomir Kapturowie – społecznicy i działacze na rzecz pro life i pro familia.

Ostatnim aktem uroczystości było poświęcenie przez prymasa pomnika św. Jana Pawła II i koncert „Trzeciej Godziny Dnia” z Mietkiem Szcześniakiem. 

1 / 1
8 maja - procesja

WIARA.PL DODANE 09.05.2014 AKTUALIZACJA 14.05.2014

8 maja - procesja

​8 maja uroczystościom ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski, diecezji świdnickiej i kościoła katedralnego w Świdnicy, przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Obchody liturgiczne rozpoczęły się nieszporami celebrowanymi w kościele pw. św. Józefa, po których procesja z relikwiami św. Stanisław i św. Jana Pawła II wyruszyła do katedry. Zdjęcia: ks Roman Tomaszczuk /GN  
8 maja - Msza św.

WIARA.PL DODANE 09.05.2014 AKTUALIZACJA 14.05.2014

8 maja - Msza św.

​8 maja uroczystościom ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski, diecezji świdnickiej i kościoła katedralnego w Świdnicy, przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Zdjęcia: ks. Roman Tomaszczuk /GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP JÓZEF KOWALCZYK
  • PRYMAS POLSKI
  • ŚW. STANISŁAW BM

Polecane w subskrypcji

  • Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
    • Kościół
    • Agnieszka Huf
    Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
  • Demokracja, elity i prezydent-elekt
    • Jacek Wojtysiak
    Demokracja, elity i prezydent-elekt
  • „Nas, Polaków, z Litwy wyrzucono”. Urodzona w Kownie prof. Ewa Thompson o powojennych losach naszych rodaków ze wschodu
    • Rozmowa
    • Barbara Gruszka-Zych
    „Nas, Polaków, z Litwy wyrzucono”. Urodzona w Kownie prof. Ewa Thompson o powojennych losach naszych rodaków ze wschodu
  • Wawel podziemny: Między murami a… smokiem
    • Polska
    • Magdalena Dobrzyniak
    Wawel podziemny: Między murami a… smokiem
  • Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
  • „Wierni na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią”
    • Andrzej Grajewski
    „Wierni na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią”
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Podcasty
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE