Ojcowie z Brazylii będą przekonywać do większej wolności niż ta, którą daje świat - wolności Ducha Świętego.
Ks. Krzysztof Ora nie kryje presji, pod jaką żyje od kilku tygodni. – Dopinanie wszystkiego, dostrzeganie coraz to nowych szczegółów całego spotkania, sporo problemów logistycznych i – co najtrudniejsze – brak doświadczenia w organizacji tak wielkiego, plenerowego spotkania – wylicza.
Dlatego potrzebuje ludzi i instytucji (czyli też ludzi, ale na innych zasadach). Z pomocą przychodzą znajomi i przyjaciele, świeccy i duchowni, mobilizują się świdnickie parafie, bardzo mocno angażują się władze miasta. – Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Świdnicki Ośrodek Kultury to nasi najwięksi sprzymierzeńcy – ks. Ora zaczyna wymieniać listę współpracowników. – Ale bez służb komunalnych, bez Straży Miejskiej czy Policji i strażaków też niewiele uda się zrobić – dodaje. – Bardzo budujące jest to, że wszyscy oni chętnie podejmują się odpowiedzialności za pewne działania na rzecz bezpieczeństwa i obsługi kilku tysięcy wiernych, których się spodziewamy 29 czerwca przy ołtarzu na boisku nr 4 OSiR.
Generalnie miasto bierze na siebie to, co trzeba przygotować poza płytą boiska zamienionego na miejsce modlitwy (m.in. parkingi, zmianę organizacji ruchu, toalety, billboardy). Natomiast parafie i diecezja mają zająć się zapewnieniem bezpieczeństwa, służbami porządkowymi i obsługą tego, co będzie się działo w trakcie spotkania z ojcami Enrique Porcu i Antonello Cadeddu. W związku z tym właśnie 3 czerwca odbyła się pierwsza odprawa mężczyzn chętnych do wstąpienia w szeregi służb porządkowych. Ustalono bowiem, że z każdej świdnickiej parafii oddelegowanych zostanie 10 panów, by w ten sposób stworzyć trzon tych służb. Na spotkaniu z ks. Orą, zanim przeszli do konkretów organizacyjnych, obejrzeli film o gościach z Brazylii, potem zaczęto ustalać pierwsze zobowiązania i zadania.
– Jest tego sporo: dekoracja sceny, specjalna broszura z informacjami, programem i przewodnikiem po wspólnotach – mówi Sławomir Kaptur z Fundacji "Małżeństwo Rodzina", która to organizacja ma pewne doświadczenie w przygotowaniu spotkań masowych (m.in. Kongres Małżeństw, Orszak Trzech Króli, Marsz dla Życia i Rodziny). – Potrzebujemy też armii wolontariuszy do: przygotowania boiska, pilotowania autokarów, rozdawania broszur i wody, pomocy w zbieraniu kolekty i rozdawaniu Komunii św. – wylicza.
– Wiem, że jest to sprawa Boża. Już teraz docierają do nas piękne świadectwa z parafii, w których odbywają się spotkania ewangelizacyjne. Ludzie czują Ducha Świętego, a On jest nam wszystkim wierny, dlatego przeprowadzi nas skutecznie przez trudny czas przygotowań bezpośrednich – podsumowuje ks. Ora.
Diecezjalne Rekolekcje Ewangelizacyjne odbędą się od 24 do 29 czerwca. Są one kulminacyjnym punktem obchodów 10. rocznicy ustanowienia przez św. Jana Pawła II diecezji świdnickiej. Program rekolekcji jest adresowany do trzech grup: kapłanów (Wambierzyce 24-27 czerwca), młodzieży (Dzierżoniów 28 czerwca) i wszystkich pozostałych wiernych (Świdnica 29 czerwca).
29 czerwca, w niedzielę, spotkanie rozpocznie się o 9.00 zawiązaniem wspólnoty i uwielbieniem, o 10.00 będzie pierwsza konferencja ojców, o 11.30 – przerwa, o 12.00 – druga konferencja ojców, o 13.30 – obiad, a o 15.00 – Msza św. z adoracją i uwielbieniem.
Ze względu na sprawy porządkowe i logistyczne, by wziąć udział w spotkaniu, należy się zapisać: www.diecezja.swidnica.pl. Udział nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami.