GN 32/2018 Archiwum

Najlepsi ze 105 prezydentów polskich miast

Są najlepsi według "Newsweeka": wśród nich Wojciech Murdzek i Roman Szełemej.

V Ogólnopolski Kongres Regionów to m.in. rankingi i konkursy. W tym roku Świdnicę odwiedziło około półtora tysiąca gości – przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Jak co roku wręczono nagrody w rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast Newsweeka. Ranking tygodnika "Newsweek Polska" ma na celu  wyłonienie spośród włodarzy 107 polskich miast prezydenckich najlepszych liderów, których działania przyniosły widoczne rezultaty w mijającym roku, skutkujące poprawą jakości życia członków lokalnej społeczności. W pierwszej trójce laureatów znaleźli się: Ryszard Grobelny (Poznań), Jacek Karnowski (Sopot), Krzysztof Żuk (Lublin).

Po raz pierwszy nagrodzono najlepszych wójtów i burmistrzów w konkursie "Lider Lokalnej Społeczności" magazynu "Forbes" i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Wyniki rankingu N15

Miejsce 1. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania

Miejsce 2. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu,

Miejsce 3. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina,

Miejsce 4. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy,

Miejsce 5. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli,

Miejsce 6. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa,

Miejsce 7. Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa,

Miejsce 8. Piotr Uszok, prezydent Katowic,

Miejsce 9. Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry,

Miejsce 10. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów,

Miejsce 11. Piotr Przytocki, prezydent Krosna,

Miejsce 12. Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej,

Miejsce 13. Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku,

Miejsce 14. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha,

Miejsce 15. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Tygodnik "Newsweek Polska" wyróżnił 15 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem prezydentów. Zgodnie z przyjęta metodologią, w pierwszym etapie redakcja "Newsweeka" rozesłała do 107 prezydentów polskich miast ankietę, w której zostali poproszeni o oddanie głosów na najlepszych ich zdaniem prezydentów polskich miast.

W drugim etapie do 30 finalistów (osób, które otrzymały najwięcej głosów w pierwszym etapie) redakcja zwróciła się z prośbą o przedstawienie swego największego dokonania z ostatniego roku (od wiosny 2013). Chodziło o inicjatywy, których rezultatem jest wzmocnienie wspólnoty samorządowej oraz poprawa jakości życia mieszkańców. Następnie powołane przez redakcję "Newsweeka" jury wybrało spośród tego grona 15 najlepszych prezydentów polskich miast w roku 2014. Pod uwagę brano kandydatów, którzy: potrafią nakreślić wizję, wokół której buduje się tożsamość i duma społeczności lokalnej; potrafią przekonać do niej społeczność, której przewodzą; potrafią stworzyć strategię działania, dzięki której realizacja wizji jest możliwa; potrafią zorganizować struktury, które służą realizacji wizji i związanych z nią celów strategicznych.

Prezydent Poznania, odbierając nagrodę, powiedział: – Kiedy pierwszy raz mieszkańcy mi zaufali, mój przyjaciel, a jednocześnie mój ówczesny szef, powiedział: Nie mów hop, nawet wtedy, jak przeskoczysz. Zobacz najpierw, na czym stoisz. Jak po tych latach rozglądam się, na czym stoję, to może nie jest to najbardziej twarde podłoże, z którego można się bardzo daleko odbić, ale niewątpliwie jest to takie podłoże, na którym można dużo zrobić. Jak się rozglądam wkoło, to widzę, że wokół jest wielu wspaniałych ludzi. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby różne gremia, poczynając od mediów, a na politykach kończąc, o tym pamiętały, że mamy naprawdę duże grono wspaniałych ludzi w samorządach.

Warto także odnotować, że Świdnica zajęła 5. miejsce w rankingu "Miasta Atrakcyjne dla Biznesu". – Czwarte miejsce w rankingu Newsweeka N15 najlepszych prezydentów polskich miast oraz piąte miejsce Świdnicy w rankingu magazynu "Forbes" „Miasta Atrakcyjne dla Biznesu” odczytuję bardzo pozytywnie, jako efekt pracy całego samorządu i mieszkańców Świdnicy – komentuje prezydent Wojciech Murdzek. – Obie nagrody są potwierdzeniem tego, że Świdnica jest zauważana i doceniana. Tym bardziej że oba wyróżnienia przyznawane są przez niezależnych ekspertów, znawców spraw samorządowych. Natomiast nominacje do rankingu N15 zgłosiło 107 prezydentów polskich miast. Oznacza to, że zostałem doceniony przez innych samorządowców, a z reguły grono to jest bardzo krytyczne. Z pewnością tak wysokie miejsca w obu konkursach mobilizują do wysiłku i dalszej pracy.

V Ogólnopolski Kongres Regionów pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność. Nowa rola władz samorządowych” zakończył się 12 czerwca. Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i Miasto Świdnica, a Patronat Honorowy nad Kongresem Regionów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma