Warto przypilnować tego, co będzie się działo w katedrze od dzisiaj w każdy piątkowy wieczór lipca.
Na tegoroczny festiwal składa się siedem recitali organowych w Świdnicy (katedra) i we Wrocławiu (kościół uniwersytecki) w wykonaniu organistów z Polski i zza granicy. Gościem specjalnym festiwalu jest Lorenzo Ghielmi, profesor organów z Mediolanu.
- Poza tym będziemy mogli usłyszeć znakomitą organistkę Marię Magdalenę Kaczor, Polkę mieszkającą w Lyonie. Oprócz zagranicznych gości dolnośląskiej publiczności zaprezentują się organiści mieszkający w Świdnicy - Marcin Armański oraz Zuzanna i Maciej Batorowie - mówi Zuzanna Bator, dyrektor artystyczny Festiwalu Chorda Auxit.
Prawdziwym wydarzeniem festiwalu jest koncert inaugurujący spotkania. Odbędzie się on 4 lipca o 19.00 w katedrze. Za kontuarem organowym zasiądzie prawdziwa gwiazda: Lorenzo Ghielmi - organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog.
Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej i barokowej. Koncertuje w Europie, Japonii, USA. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji (BBC, WDR, MDR, Radio France, NHK). Jego CD z muzyką organową Bruhnsa i Bacha oraz koncertami organowymi Haendla i Haydna zostały odznaczone prestiżową nagrodą "Diapason d'Or".
Do jego publikacji należą m.in. praca o Nicolausie Bruhnsie, kilka prac z dziedziny wykonawstwa muzyki organowej XVI i XVII wieku oraz Jana Sebastiana Bacha. Lorenzo Ghielmi jest wykładowcą organów, klawesynu i kameralistyki w Instytucie Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Mediolanie oraz w Akademii Muzycznej w Bazylei.
Piastuje stanowisko organisty tytularnego w Basilika San Simpliciano w Mediolanie, gdzie wykonał wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. Jest jurorem wielu konkursów organowych (Toulouse, Chartres, Tokio, Brügge, Freiberg, Maastricht, Lausanne, Nürnberg). Powierzono mu opracowanie planów wielu nowych organów, m. in. dużych organów katedry w Tokio. Lorenzo Ghielmi prowadzi także zespół kameralny "La Divina Armonia".
- Marię Magdalenę Kaczor poznałem podczas egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej w Warszawie - mówi Maciej Bator. - Ze względu na wewnętrzne niesnaski w komisji egzaminacyjnej nie dostała się na studia, więc pojechała do Paryża, gdzie została od razu przyjęta i zrobiła międzynarodową karierę. Jej kalendarz koncertowy jest dziś zapełniony na dwa lata do przodu. Niedawno wróciła z rocznego kontraktu koncertowego w Japonii, gdzie nagrała swoją płytę CD. Jest laureatką międzynarodowych konkursów organowych.
Wszystkie koncerty będą filmowane i transmitowane na telebim stojący przed ołtarzem, by publiczność mogła z bliska podziwiać grę organisty.
Festiwalowi patronują: Biskup Świdnicki, Prezydent Świdnicy i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit i Świdnicki Ośrodek Kultury.
Plan koncertów:
4 lipca (piątek), 19.00 - katedra świdnicka, LORENZO GHIELMI (Mediolan) – organy;
11 lipca (piątek), 19.00 - katedra, MACIEJ BATOR (Świdnica) – organy;
12 lipca, (sobota), 19.00 - kościół uniwersytecki we Wrocławiu, MARCIN ARMAŃSKI (Świdnica) – organy;
18 lipca, (piątek), 19.00 - katedra, ZUZANNA BATOR, MACIEJ BATOR (Świdnica) – duet organowy;
19 lipca (sobota), 19.00 - Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu, ZUZANNA BATOR (Świdnica) – organy;
25 lipca, (piątek), 19.00 - katedra świdnicka, MARIA-MAGDALENA KACZOR (Lyon) – organy;
26 lipca (sobota), 19.00 - kościół uniwersytecki we Wrocławiu, MARIA-MAGDALENA KACZOR (Lyon) – organy.