Nowy numer 43/2020 Archiwum

Putin się przyczynił

Od 1 października trwa akcja "Embargo" - koordynuje je Caritas Diecezji Świdnickiej.

Caritas Diecezji Świdnickiej we współpracy z Caritas Polska realizuje program „Embargo”. - Celem akcji jest zagospodarowanie nadwyżek produktów rolnych: owoców i warzyw wycofanych z rynku w konsekwencji rosyjskiego embagra - wyjaśnia ks. Radosław Kisiel, który 1 października osobiście rozładowywał  pierwszy transport kilku ton kapusty. - Docelowo trafi do nas 200 ton kapusty, 20 ton jabłek i prawdopodobnie 20 ton marchwi - zapowiada. Magazyn znajduje się w Lutomii Górnej nr 170.

Produkty są najwyższej jakości, mają świadectwo Inspekcji Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych.

- Przekazujemy je nieodpłatnie do jadłodajni, świetlic środowiskowych, ośrodków dla najuboższych, ośrodków dla młodzieży niepełnosprawnej fizycznie i umysłowo, ośrodków dla osób uzależnionych - wylicza dyrektor.

- Pomoc w ramach programu „Embargo” skierowana jest nie tylko do instytucji, ale także do odbiorców indywidualnych. Potrzebujących prosimy o zgłaszanie się - mówi Mariusz Ilczuk, koordynator akcji z ramienia Caritas (tel. 663 197 988).

Owoce i warzywa przekazywane są ubogim także przez parafie.

- Naszym działaniem wspieramy osoby biedne, ale także pomagamy producentom warzyw i owoców. Charakter pomocy jest tymczasowy, co oznacza, że trwa do wyczerpania zapasów - podkreśla dyrektor diecezjalnej Caritas.

Akcja jest konsekwencją ustaleń ogłoszonych przez Agencję Rynku Rolnego 9 września.

Producent, który wcześniej zadeklarował, że przekaże żywność do nieodpłatnej dystrybucji, może zgłosić się do Caritas Polska. Tu zostanie mu wskazany któryś z 44 magazynów Caritas na terenie Polski, do których żywność może być przesłana.

W magazynie przeprowadzony będzie odbiór jakościowy. Z dokumentem przekazania żywności producent może zgłosić się do Agencji Rynku Rolnego po rekompensatę, która obejmuje towar, pakowanie i transport.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama