Nowy numer 22/2023 Archiwum

Pokój to dar Boga

Zaczęło się od zwykłego posta na portalu społecznościowym - owocuje spotkaniem w imię Jezusa Chrystusa wiernych tzrech wyznań: katolickiego, prawosławnego i luterańskiego.

Inicjatywa Heleny Semenetz-Kwiatkowskiej jest kontynuowana. Ona sama tak opowiada o genezie świdnickiej Modlitwy o pokój: – Kilka tygodni temu, a może miesięcy, wśród sielankowych obrazków na portalu społecznościowym zobaczyłam zdjęcie małego, może dwuletniego dziecka. Leżało brudne, w bezruchu, z szeroko otwartymi oczami bez wyrazu, z trzema kolbami karabinów przyłożonych do jego główki – wspomina. – Do dziś nie mogę się uwolnić od tej sceny. Wśród wielu pytań, które pozostają bez odpowiedzi, zrodziło się we mnie jeszcze jedno: co mogę zrobić, aby stworzyć bezpieczny świat?

Swoją ideą, by chrześcijanie razem modlili się o pokój dla świata zarażała powoli coraz to nowe osoby. i co charakterystyczne, głównie za pomocą portalu społecznościowego. W końcu doszło do spotkania w realnym świecie. Przy jednym stole zasiedli m.in. inicjatorka modlitwy, ks. Waldemar Pytel, ks. Piotr NIkolski, Jadwiga Linard-Rosa. Gospodarzem pierwszego modlitewnego spotkania w Kościele Pokoju był jego proboszcz, ks. Pytel.

Odbyło się ono 19 października. Helena Semenetz-Kwiatkowka tak wspomina ten dzień: – Przy dźwiękach dzwonów Kościoła Pokoju, weszło do rozświetlonej świątyni duchowieństwo i rozpoczęła się modlitwa... Wcześniej gospodarz świątyni, ks. Waldemar Pytel, powitał zebranych i przedstawił porażające fakty, dotyczące współczesnych prześladowań chrześcijan. Wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń „Ciągły niepokój na świecie”. Potem czytanie słowa Bożego, piękne utwory muzyczne, a następnie homilia, którą wygłosił z pełnym zaangażowaniem ks. Krzysztof Ora. Wiele wzruszeń przyniosły intencje zakończone wspólnie odmówioną modlitwą „Ojcze nasz”. Wszyscy zebrani przyjęli błogosławieństwo duchownych trzech wyznań. Na zakończenie zaśpiewaliśmy pieśń „Hevenu shalom alechem” – relacjonuje.

Tamto spotkanie doczekało się kontynuacji. 23 listopada o 17.00 w cerkwi na cmentarzy przy ul. Łukasińskiego ponownie zbiorą się chrześcijanie i ludzie dobrej woli, żeby tym razem pod przewodnictwem ks. Piotra Nikolskiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy, prosić Boga o pokój dla świata. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast