Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Podcasty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Merkel i Kopacz w imię pojednania

Merkel i Kopacz w imię pojednania przejdź do galerii

 
Angela Merkel i Ewa Kopacz otworzyły wystawę "Odwaga i Pojednanie" w Krzyżowej ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Po 25 latach od Mszy Pojednania ponownie premier Polski i kanclerz Niemiec spotkali się w Krzyżowej. 20 listopada Ewa Kopacz i Angela Merkel otworzyły wystawę "Odwaga i Pojednanie" przygotowaną przez Muzeum Historii Polski.

xrt

|

20 listopada 2014 GOSC.PL

dodane 20 listopada 2014
aktualizacja 20 listopada 2014
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Wystawa "Odwaga i Pojednanie" jest pierwszą tego rodzaju ekspozycją zrealizowaną przez Muzeum Historii Polski. Jej lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. 25 lat temu, 12 listopada 1989 r., trzy dni po upadku Muru Berlińskiego, w Krzyżowej koło Świdnicy, w dawnym majątku Jamesa von Moltke, doszło do historycznego spotkania kanclerza jednoczących się Niemiec z pierwszym premierem III Rzeczypospolitej. 

20 listopada Ewa Kopacz, polska premier, i Angela Merkel, niemiecka kanclerz, otworzyły w Krzyżowej wystawę opowiadającą o trudnym dziele pojednania między narodami niemieckim i polskim. 

W spotkaniu inaugurującym wystawę byli obecni m.in. abp Alfons Nossol i Władysław Bartoszewski biorący bezpośredni udział w szukaniu porozumienia między Niemcami i Polakami. W swoim wystąpieniu Władysław Bartoszewski nazwał cudem fakt "pojednania obu narodów, przezwyciężenia przeszłości i znalezienia drogi ku przyszłości". Dodał, że wydarzenie sprzed ćwierćwiecza to fenomen, który może być wzorem dla innych zwaśnionych narodów, w jaki sposób można pokonać nawet tak trudne i bolesne karty wspólnej historii, jakie mają Polacy i Niemcy. – Inni mogą się tego od nas uczyć – mówił.

Ewa Kopacz w swoim przemówieniu potwierdziła opinię swego przedmówcy. – Nie jesteśmy zakładnikami historii, ale potrafimy wyciągać z historii wnioski – przekonywała, żeby za chwilę zapewniać, że dzisiaj "spotykamy się w Krzyżowej jako sąsiedzi, partnerzy i przyjaciele". Apelowała o zdecydowaną postawę wobec każdej próby fałszowania historii i o troskę, by kolejne pokolenia mogły z podręczników poznać prawdę o tym, dlaczego naród polski i niemiecki tak bardzo potrzebowały wzajemnego szacunku i pojednania. 

Po polskiej premier głos zabrał Angela Merkel. W swoim wystąpieniu kilkakrotnie odwoływała się do chrześcijańskiego fundamentu polsko-niemieckiego pojednania. Mówiła m.in. o tym, że głos papieża Polaka, żeby się nie lękać, usłyszały także narody żyjące w niezgodzie i dzięki temu odważnie szukały dróg pojednania. Nie pominęła przy tym powodów, dla których relacje polsko-niemieckie były tak trudne i skomplikowane, m.in. w kontekście II wojny światowej mówiła o "niewiarygodnych cierpieniach z rąk Niemców" jako "początku mrocznego momentu naszej historii". – Mamy świadomość swojej odpowiedzialności i konsekwencji, jakie cierpienia te zrodziły, m.in. wypędzenia nie miałyby miejsca, gdyby nie zbrodnie nazistowskich Niemiec – podkreśliła, a odnosząc się do miejsca spotkania, powiedziała, że "Krzyżowa to pojednanie, zrozumienie i partnerstwo".

Oceniając współczesne relacje, kanclerz Merkel nie ma wątpliwości, że "Polacy w Niemczech i Niemcy w Polsce budują dziś mosty między narodami". W kontekście Ukrainy gwarantowała, że "Niemcy mają świadomość zasadności obaw Polski, dlatego trzeba podkreślić, że solidarność NATO dotyczy wszystkich jego członków". 

Drugą częścią spotkania była modlitwa w Kościele Pokoju. Miała ona charakter ekumeniczny. Przewodniczył jej ewangelicki biskup Ryszard Bogusz, a kazanie wygłosił abp Alfons Nossol. Na wniosek strony niemieckiej modlitwa miała charakter prywatny, bez mediów. Natomiast abp Nossol w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" streścił swoje wystąpienie w słowach: 

 

  

 

« ‹ 1 › »
Krzyżowa - otwarcie

WIARA.PL DODANE 20.11.2014 AKTUALIZACJA 20.11.2014

Krzyżowa - otwarcie

​​20 listopada kanclerz Angela Merkel razem z premier Ewą Kopacz otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski zatytułowaną "Odwaga i Pojednanie". Zdjęcia: ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość  
Krzyżowa - przygotowania

WIARA.PL DODANE 20.11.2014 AKTUALIZACJA 20.11.2014

Krzyżowa - przygotowania

​20 listopada kanclerz Angela Merkel razem z premier Ewą Kopacz otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski zatytułowaną "Odwaga i Pojednanie". Zdjęcia: ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ANGELA MERKEL
  • EWA KOPACZ
  • KRZYŻOWA
  • MUZEUM HISTORII POLSKI

Polecane w subskrypcji

  • Wymowa owoców
    Wymowa owoców
    Franciszek Kucharczak
  • Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    • Temat Gościa
    Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    Karol Białkowski
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    • Kościół
    Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    Tomasz Rowiński
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X