Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pójdźmy z orszakiem

Barwne, królewskie korowody coraz liczniej idą naszymi ulicami. W tym roku, z liczbą kilkunastu miejscowości biorących udział w tym dorocznym wydarzeniu, diecezja świdnicka znalazła się w krajowej czołówce.

Orszaki Trzech Króli z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników. To wielkie apolityczne manifestacje, które niosą element świadectwa wiary ich uczestników. Kulminacyjnym momentem każdego orszaku jest bowiem pokłonienie się Jezusowi. Wspaniałe, uliczne jasełka są czasem radości i zabawy. Organizatorzy zachęcają, aby te godziny spędzić razem z dziećmi, pokazując im, że wspólne, uliczne kolędowanie to nie tylko staropolski zwyczaj, ale też święto rodzin.

W tym roku na terenie diecezji świdnickiej do królewskich korowodów można dołączyć w kilkunastu miejscowościach.

Bardo

Orszak rozpocznie się o 14.30 przy ul. Skalnej u podnóża Kalwarii. Wydarzeniami towarzyszącymi będą dwa koncerty. Na rozpoczęcie orszaku polskie i czeskie kolędy zaśpiewa chór z czeskiego miasteczka Lanškroun, który następnie ruszy wspólnie z mieszkańcami Barda, by zaśpiewać jeszcze na zakończenie w bardzkiej bazylice. Drugi koncert będzie miał miejsce również w bardzkiej bazylice. Będzie to wiązanka pastorałek w wykonaniu zespołu „Harnasie” z Suchego.

Duszniki-Zdrój

W Dusznikach-Zdroju początek orszaku o 14.00 pod parkiem.

Dzierżoniów

Dzierżoniowski orszak wyruszy o 15.00 z kościoła pw. Maryi Matki Kościoła. Kolędując, przejdzie ulicą Świdnicką do rynku.

Dobromierz

Po raz trzeci w orszaku wezmą udział również mieszkańcy Dobromierza. Tam orszak wyruszy o 12.00 z dwóch miejsc. Z kościoła św. Michała Archanioła wyruszą mieszkańcy Dobromierza i Bronówka wraz z zespołem Dobromierzanie, a z zatoki przy przystanku autobusowym - mieszkańcy Jugowej, Szymanowa, Siodłkowic, Serwonowa, Bronowa i Jaskulina wraz z zespołem Czerwone Róże. Orszak połączy się w całość na placu Wolności i wspólnie przejdzie do kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na zakończenie zostanie odprawiona Msza św.

Jedlina-Zdrój

Orszak Trzech Króli ruszy z placu Zdrojowego o 15.00 i przejdzie do kościoła przy ul. Jana Pawła II. Tam odbędzie się wspólne kolędowanie.

Kudowa-Zdrój

Tutaj orszak odbędzie się już po raz czwarty. Podobnie jak w ubiegłym roku wyruszy z Parku Zdrojowego. Orszak Króla Kacpra w kolorach czerwonych przygotuje par. św. Bartłomieja, Melchiora w kolorach zielonych par. św. Katarzyny, a Baltazara w kolorach niebieskich par. Miłosierdzia Bożego. Od 13.30 będzie związywać się wspólnota obok Muszli Koncertowej. O 14.00 nastąpi oficjalne rozpoczęcie orszaku inscenizacją jasełkową. Następnie zgromadzeni z kolędami na ustach, przy akompaniamencie orkiestry dziecięcej, wyruszą do kościoła Miłosierdzia Bożego. Po drodze przewidziano dwa przystanki na dalszy ciąg jasełkowych inscenizacji. Ok. 15.30 nastąpi kulminacyjny moment - oddanie pokłonu Jezusowi przez Trzech Króli i wspólny koncert kolęd.

Kłodzko

Również po raz czwarty pójdą w Orszaku mieszkańcy Kłodzka. Rozpocznie się on o 11.00 Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP (oo. jezuici). Ok. 12.00 pod kościołem zostanie uformowany barwny korowód, który następnie przejdzie ulicami miasta do szopki przy ratuszu. Tam ok. 13.00 Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku Jezus.

Nowa Ruda – Słupiec

Tamtejsi mieszkańcy wydarzenie upamiętniające pokłon Trzech Mędrców organizują po raz pierwszy. W organizację zaangażowały się parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 7. Zbiórka uczestników odbędzie się o 10.20 pod pomnikiem Górnika przy ul. Wojska Polskiego. Zgromadzeni wyruszą o 10.30 w kierunku kościoła św. Katarzyny. Po drodze przewidziano dwie inscenizacje: związaną z dworem Heroda oraz z szopką. O 11.15 w kościele rozpocznie się Msza św., po której ok. 12.00 odbędzie się koncert kolęd. Wystąpi chór z Milówki, a gościem specjalnym będzie mama braci Golców, Irena Golec.

Stare Bogaczowice

O godz. 11 rozpoczyna się Msza św. w kościele św. Józefa. Po niej barwny Orszak Trzech Króli wyruszy spod kościoła do Sali Rady Sołeckiej przy ul. Głównej 75. Tam ok. 12.30 zaplanowano jasełka. Po których rozpocznie się wspólne śpiewanie kolęd z oprawą muzyczną w wykonaniu muzyków z terenu gminy.

Świdnica

Orszak wyrusza o  14.00 spod katedry (plac Jana Pawła II). Całość rozpocznie się od rozesłania Mędrców. Po drodze (przy ul. 1 Maja) osoby z Domowego Kościoła przedstawią widowisko uliczne „Walka Dobra ze Złem”. Zakończenie odbędzie się w rynku pokłonem Dzieciątku Jezus. W tym roku wyjątkowo mocno w organizację zaangażowało się wszystkie 7 świdnickich parafii, które pójdą w 7 królewskich drużynach.

Świebodzice

Mieszkańcy Świebodzic wyruszają o 13.00 z rynku i będą kierowali się do Parku Miejskiego. Na drodze przygotowane będą przedstawienia. W Parku odbędzie się koncert kolęd, będzie też można skorzystać z przygotowanych posiłków.

Wałbrzych

Tam Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami po raz trzeci. Początek o 12.00 przed kościołem Aniołów Stróżów przy ul. S. Moniuszki. Organizatorem są organizacje, stowarzyszenia i grupy katolickie oraz organizacje pozarządowe. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs szopek bożonarodzeniowych zbudowanych przez dzieci i inscenizacja muzyczno-taneczna przygotowana przez gimnazjalistów. Na trasie przewidziano spotkanie z Herodem i Herodiadą w otoczeniu żołnierzy. Zakończenie orszaku nastąpi na placu Teatralnym, gdzie zostaną wręczone nagrody twórcom szopek i odbędzie się prezentacja kolęd w wykonaniu dzieci.

Ząbkowice Śląskie

W Ząbkowicach Śląskich wymarsz orszaku nastąpi o 13.00 z placu przy kościele św. Anny.

Złoty Stok

Rozpoczęcie - Mszą św. o godzinie 11. Następnie przemarsz ul. Wojska Polskiego, Rynek do parku. Tam odbędą się jasełka w wykonaniu uczniów miejscowego Gimnazjum. Na zakończenie dla wszystkich - grochówka.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama