W diecezji po raz pierwszy pojawia się inicjatywa adresowana do małżeństw żyjących w powtórnych związkach.
Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin założonych przez małżeństwa niesakramentalne (niemogące zawrzeć małżeństwa z powodu przeszkód kanonicznych) diecezjalne duszpasterstwo rodzin organizuje warsztaty dialogu małżeńskiego (13-15 lutego w Ząbkowicach Śląskich) i dni skupienia dla takich małżeństw (7 marca i 11 kwietnia w Świdnicy).
O sytuacji małżeństw niesakramentalnych zrobiło się głośno w związku z nadzwyczajnym synodem poświęconym rodzinie. Od tego czasu duszpasterze zaczęli uważniej wsłuchiwać się w głosy domagające się szczególnych działań na rzecz tej grupy wiernych. Jakie są jednak faktyczne potrzeby? Czy tacy małżonkowie mają jakieś szczególne oczekiwania względem duszpasterzy?
- Tak naprawdę tego nie wiemy, ponieważ do tej pory nie było u nas w diecezji żadnej szczególnej propozycji adresowanej do niesakramentalnych - mówi Józef Nowak, diecezjalny doradca życia rodzinnego. - Liczymy na to, że po styczniowej akcji informacyjnej będziemy lepiej zorientowani o skali oczekiwań i ilości potrzebujących szczególnego wsparcia. Oczywiście mamy świadomość, że takich związków jest dużo, natomiast jak bardzo mają one potrzebę pogłębionej duchowości... o tym mamy nadzieję się przekonać - dodaje
- Zapraszamy tych, którzy mimo skomplikowanej sytuacji małżeńskiej, chcą tworzyć katolicką rodzinę - mówi Ewa Stolarczyk z Ruchu Spotkania Małżeńskie, odpowiedzialna za warsztaty dialogu (szczegóły i zapisy na www.spotkania-swidnica.pl).
Na stronie Spotkań małżeńskich można przeczytać: "W czasie tych rekolekcji małżeństwa żyjące w związkach cywilnych mogą przeżyć bardzo głęboką prawdę, że Bóg stawia również na ich drodze drogowskazy miłości. Uczestnikom rekolekcji nie proponujemy gotowych schematów ani łatwych rozwiązań. Każda sytuacja osób żyjących w drugim związku po rozwodzie jest bardzo indywidualna, niepowtarzalna. Z tego względu w czasie rekolekcji zachęcamy do indywidualnej refleksji nad własnym życiem. Inspirację do tej pracy stanowią wprowadzenia kapłana i świadectwa małżeństw animatorów, które doświadczyły rozwodu i przeżyły pojednanie z Bogiem".
Natomiast dni skupienia (7 marca i 11 kwietnia od 9.00 do 15.30) organizuje duszpasterstwo rodzin. Będzie to okazja do zapoznania się ze stanem faktycznym miejsca małżonków niesakramentalnych w Kościele, przewidziano także konferencję o duchowości a spotkanie z prawnikiem może rozwiać wątpliwości w kwestii ważności pierwszego małżeństwa (szczegóły: www.swidnica.gosc.pl; www.swidnica.diecezja.pl oraz roman.tomaszczuk@gosc.pl).
Zgłoszenia na dni spotkania trzeba adresować: roman.tomaszczuk@gosc.pl lub 664 994 252.
Informacja o spotkaniach została zamieszczona na obrazkach, które za pośrednictwem dziekanów dotarły do księży chodzących po kolędzie. W ten sposób duszpasterze mieli okazję zaproponować tę formę duszpasterską bezpośrednio zainteresowanym tematem.