GN 48/2020 Archiwum

Koledzy Nergala w Świdnicy

"Uważam, że nowe władze miasta ruszając „z kopyta” w dziedzinie kultury nie powinny rozsiewać zapachu siarki" - pisze Ireneusz Pałac

Ireneusz Pałac, były wiceprezydent za rządów Wojciecha Murdzka, wystosował list do obecnych rządców miasta. Pyta w nim o sens i wartość zgody na występ zespołu "Vader", który w swych tekstach afirmuje szatana, piekło, przemoc i śmierć a poniża Boga, Jezusa Chrystusa i ludzi wiary. 

Oto tekst listu otwartego skierowanego do prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, jej zastępcy Szymona Chojnowskiego oraz Jana Dzięcielskiego, przewodniczącego Rady Miasta Świdnicy. 

"Zwracam się do Państwa, jako do osób w najwyższym stopniu odpowiedzialnych za funkcjonowanie instytucji samorządowych w Świdnicy, z pytaniem, czy planowany w Świdnickim Ośrodku Kultury występ zespołu Vader mieści się w kreowanej przez władze miasta polityce kulturalnej.

Sadzę, że w sformułowaniu rzeczowego stanowiska mogą być Państwu pomocne tłumaczenia tekstów piosenek tego zespołu dostępne na portalu www.tekstowo.pl

Mam nadzieję, że po ich lekturze dojdziecie Państwo do oczywistych wniosków i podejmiecie jednoznaczne decyzje.

Na wypadek, gdyby, ku mojemu rozczarowaniu, planowali Państwo zbyć mnie wyjaśnieniami typu wolność wypowiedzi twórców lub duże zainteresowanie publiczności, proszę darować sobie redakcję odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie.

Zamiast niej oczekiwałbym wytłumaczenia, czy dostrzegają Państwo jakąś sprzeczność w proponowaniu przez podległą Wam jednostkę miejską tego typu koncertów oraz Waszego osobistego udziału w Wigilii Wszystkich Świdniczan, Orszaku Trzech Króli, Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Dniach Papieskich, uroczystościach religijnych i spotkaniach opłatkowych.

W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu,

promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca. Obecnie ster władzy jest w Państwa rękach. Dlatego od Państwa oczekuję właściwej reakcji."

Organizatorem koncertu jest agencja koncertowa "Core-Poration". Na stronie internetowej Świdnickiego Ośrodka Kultury jeszcze do 26 stycznia występ kapeli był promowany ostrzeżeniem: "Niektórych z nas nie było jeszcze na tym dziwnym świecie, kiedy oni krwią i potem wpisywali się w klasykę gatunku. Co tu dużo mówić, po takim najeździe z miasta Świdnica mogą zostać jedynie zgliszcza!".

Dzień później wpis zniknął z kalendarza kulturalnego ośrodka. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama