Poświęcenie 10 lutego pomieszczeń stacjonarnego hospicjum im. św. Ojca Pio w Świdnicy dopełnia dzieło, które od 11 lat buduje świdnicka Caritas.
W uroczystości poświęcenia hospicjum licznie udział wzięło duchowieństwo wraz z trzema biskupami: Ignacym Decem, Adamem Bałabuchem i Markiem Mendykiem, a także liczne grono świeckich: parlamentarzystów i samorządowców wszystkich szczebli.
Świdnicka Caritas podejmuje szereg różnorakich form działania. Prowadzi jadłodajnie, świetlice, szkoły, centrum charytatywne, warsztaty terapii i ośrodek rekolekcyjny. Pomoc chorym realizowana jest w ramach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Świdnickiej. Jej celem jest udzielanie świadczeń medycznych w zakresie pielęgniarstwa, położnictwa, rehabilitacji, medycyny szkolnej, pielęgniarskiej opieki długoterminowej oraz profilaktyki zdrowia.
Bp Ignacy Dec tłumaczy, że to niezwykle istotne dzieło, bo służba drugiemu człowiekowi to obok nauczania i uświęcania jeden z trzech najważniejszych elementów działalności Kościoła.
Obecnie NZOZ Caritas posiada 16 stacji na terenie diecezji świdnickiej, oraz doskonale wyposażone trzy poradnie rehabilitacyjne wraz z gabinetami lekarskimi w Świdnicy, Kudowie-Zdroju i Roztoce. Zatrudnia ok. 150 osób. Pielęgniarki szkolne Caritas dbają o zdrowie dzieci i młodzieży w ponad 80 placówkach oświatowych w każdym typie kształcenia. Opieką długoterminową objętych jest 260 pacjentów.
– Dzisiaj wchodzimy w następny etap, którym jest powstanie hospicjum stacjonarnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego w Świdnicy – wyjaśnia ks. Jan Gargasewicz, dyrektor NZOZ Caritas. – Docelowo będzie on miał 9 łóżek hospicyjnych, a w zakładzie opiekuńczo-leczniczym 41 łóżek. Oznacza to, że naszą opieką obejmiemy mieszkańców od narodzin po kres życia. Naszym celem jest, aby ludzie potrzebujący opieki, niepełnosprawni, cierpiący i samotni w swojej chorobie oraz w terminalnym okresie życia mieli zapewnione warunki, które pozwolą im godnie przejść przez najtrudniejsze chwile w życiu.
Budowa stacjonarnego hospicjum przy ul. Przyjaźni w Świdnicy była zwycięskim projektem pierwszego budżetu obywatelskiego w Świdnicy. Spory udział przy tworzeniu tego budżetu miał poprzedni prezydent Wojciech Murdzek.
Docelowo w hospicjum im. św. Ojca Pio w Świdnicy zatrudnionych ma być 18 pielęgniarek, 2 lekarzy i kilkanaście osób obsługi. Pokoje są 2-osobowe z łazienkami, przystosowanymi w części hospicyjnej do wjazdu łóżek. Każda część ma swój gabinet lekarski i pielęgniarski, powstała również sala do rehabilitacji.