Nowy numer 3/2021 Archiwum

Odwaga nawrócenia w rodzinie

"W adhortacji Familiaris consortio św. Jan Paweł II ukazuje rodzinę chrześcijańską jako wspólnotę wierzącą i ewangelizującą, jako wspólnotę w dialogu z Bogiem i jako wspólnotę w służbie człowiekowi" - napisał bp Ignacy Dec.

W I Niedzielę Wielkiego Postu w kościołach diecezji jest czytany list bp. Deca na Wielki Post. Tematem wiodącym są małżeństwo i rodzina. "Z racji jesiennego zwyczajnego Synodu Biskupów w Rzymie na ten temat, a także ze św. Janem Pawłem II, z racji zbliżającej się dziesiątej rocznicy jego śmierci i pierwszej rocznicy kanonizacji" – wyjaśnia motywację na wstępie dokumentu. 

W zasadniczej części biskup zwraca uwagę na to, że skoro grzech jest głównym źródłem "każdej tragedii małżeńskiej i rodzinnej" ("Grzech zawsze powoduje m.in. podziały, kłótnie, zazdrość i nieufność. On daje początek obojętności, oziębłości i nieszczerości. Grzech wreszcie niszczy przymierze sakramentalnej miłości, co niestety prowadzić może aż do rozdarcia jedności małżeńskiej, do zdrady i ostatecznie do porzucenia współmałżonka oraz w konsekwencji wielkiej krzywdy dzieci" - wylicza), to trzeba zdobyć się na odwagę nawrócenia! Żeby uratować miłość, dać jej szansę.

Jak to zrobić? Według biskupa, trzeba sięgnąć po sprawdzone środki: post ("Poszcząc, człowiek pokazuje, że potrafi sobą rządzić, że potrafi sobą kierować i panować nad sobą"), modlitwę ("Kto chce wygrywać z szatanem, winien trwać przy Chrystusie") i jałmużnę ("Jest ważne, by dom rodzinny przysposobił dzieci do dawania, do dzielenia się, do otwierania się na bliźnich, a nie tylko do brania i gromadzenia"). 

Na koniec biskup przypomina, że Jezus jest większy od ludzkiego grzechu, a Maryja, Matka Pięknej Miłości, jest skuteczną orędowniczką ludzkich spraw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama