Wielki Post bez rekolekcji? - to niemożliwe. Kiedy jednak dzisiaj je przeprowadzać? Kim są ich uczestnicy? Jaka formuła jest najodpowiedniejsza?
Przez kolejne wielkopostne tygodnie co kilka dni będziemy naszym internautom proponować nową sondę, która zbierać będzie opinie na podstawowe kwestie związane z rekolekcjami wielkopostnymi.
Zmienia się tempo życia, zmieniają się zwyczaje, zmieniają się także potrzeby wiernych. Duszpasterze poszukują formuły najodpowiedniejszej dla parafian. Najlepsze wyniki osiągają w rekolekcjach skierowanych do młodych i dzieci. Tutaj rozeznano już dobrze, co "chwyta", na co trzeba postawić akcent, kiedy je przeprowadzić. Ale co z rekolekcjami parafialnymi?
Pierwsza sonda dotyczy terminu rekolekcji. Przyjęło się, że najbardziej popularny czas ich rozpoczynania to 5. niedziela Wielkiego Postu. Czemu tak? Pewnie ze względów praktycznych. Spowiedź zorganizowana w tym czasie jest na tyle blisko Wielkanocy, że wierni nie powinni mieć większych problemów w dotrwaniu w stanie łaski uświęcającej do Wielkanocy. Ale czy to jest optymalne rozwiązanie?
Są parafie, które zaczynają rekolekcje w Popielec. Właśnie po to, żeby poruszyć sumienia i zadać wiernym wielkopostną prace domową. Wtedy spowiedź wielkanocna jest dwa razy: na początku i pod koniec przygotowania do świąt paschalnych.
W następnych sondach chcemy pytać o godziny nauk, o sens nauk stanowych czy też o czas trwania konferencji rekolekcyjnych. Zapraszamy do wyrażania swego zdania w sondzie na naszej stronie.
Tymczasem zapraszamy do oglądania galerii z rekolekcji szkolnych dla SP nr 4 w Świdnicy (poniżej).