Nowy numer 48/2020 Archiwum

Stary Wielisław. Cierpiąca Matka

Nabożeństwa w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Kościół w Starym Wielisławiu koło Polanicy Zdroju, w którego ołtarzu głównym od stuleci stoi figurka Matki Boskiej, której serce jest przebite mieczem boleści, już w 1300 roku papież Bonifacy VIII nazwał Przybytkiem Niebieskim.

W okresie Wielkiego Postu warto dołączyć do wielkich Polaków, którzy pielgrzymowali do tego miejsca. Sanktuarium odwiedzili m.in Prymas  kard. Stefan Wyszyński, po wyjściu z więzienia i ks. Karol Wojtyła jako duszpasterz akademicki a drugi raz gdy był  już biskupem krakowskim. 

Od roku 2000 (roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i 1000 lecia Diecezji Wrocławskiej) decyzją  ks. kard. Henryka Gulbinowicza, ówczesnego Metropolita Archidiecezji Wrocławskiej reaktywowano Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Rok później zostało ono podniesione do rangi Sanktuarium Międzynarodowego, gdyż do tego miejsca uświęconego modlitwą wiernych przybywali Czesi, Polacy i Niemcy.

Oprócz słynącej łaskami figury, w kościele przechowywane są m.in. relikwie Krzyża Świętego, św. Katarzyny Aleksandryjskiej i replika gwoździa, jakim przybito rękę Pana Jezusa do krzyża a którego wzór znajduje się w Austrii oraz relikwie św. Jana  Pawła II.

Msza św. w dni powszednie odprawiana jest o 17.00, w niedzielę o 9.00 i o 11.00. Droga krzyżowa w piątek o 17.00; Gorzkie Żale w niedzielę o 8.30 i o 10.30.

W Wielką Sobotę nabożeństwo pw. "Wieczernik do Niepokalanego Serca Maryi" prywatnie na adoracji przy Bożym Grobie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama