Nowy numer 48/2020 Archiwum

Bardo. Wspinaczka na Golgotę

Kalwaria prowadzi do Górskiej Kaplicy.

3 kwietnia - Bazylika Nawiedzenia NMP; 

9.30 - Droga Krzyżowa do krzyża na urwisku.

Do Górskiej Kaplicy nieopodal Sanktuarium MB Bardzkiej, Strażniczki Wiary prowadziły trzy drogi określane - w zależności od tego skąd przybywali pątnicy - jako czeska, polska i niemiecka.

Główna ("niemiecka"), zwana od czasów wystawienia kapliczek drogi Krzyżowej Kalwaryjską, wiedzie przez malowniczy jar, którego dnem płynie potok, mający swe źródło w jego górnej części.

Dalej droga wspina się stromymi zakosami na niższy szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na miasto.

Obecnie murowane stacje Drogi Krzyżowej zbudował proboszcz Fr.Miller w latach 1833-1839: są to prostokątne słupy o skromnych formach klasycystycznych.

Z łąki nad prawym brzegiem Nysy prowadzi bardzo stroma ścieżka prosto na szczyt Kalwarii. Kiedyś chodzili nią z godną podziwu wytrwałością Czesi i dlatego nazwano ją "Czeską Drogą". W 1870 roku ze względu na bezpieczeństwo pielgrzymów, oficjalnie zabroniono tamtędy chodzić.

Trzecia droga, prowadząca do kaplicy przez wieś Janowiec, nazywała się "Polską Drogą". Zachowane stacje pochodzą z 1822 r. Po latach zapomnienia poddano je renowacji. 

Gorzkie Żale odprawiane są w bazylice w każdą niedzielę Wielkiego Postu o 17.15; Droga Krzyżowa także w bazylice w każdy piątek Wielkiego Postu o 9.30 i 17.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama