GN 28/2018 Archiwum

Wiry. Rowerowo do Świętych Schodów

Tylko 35 km w jedną stronę: zdrowo i z wyrzeczeniem.

28 marca - Pielgrzymka Rowerowa z Wir do Sośnicy, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej;

9.00 - wyjazd spod kościoła parafialnego.

Sośnica to wieś niedaleko Kątów Wrocławskich (35 km od Wir), gdzie istnieje Sanktuarium Męki Pańskiej.

Niektórzy twierdzą, że tamtejszy kościół jest jednym z najstarszych sanktuariów w Europie.

Sośnica w 1244 roku zostaje wymieniona pierwszy raz w dokumencie bp. Tomasza, a kościół pw. Matki Bożej w dokumencie bp. Henryka.

W XIV wieku wybudowany została tu nowa gotycka świątynia. W 1776 roku dobudowano kaplicę i Święte Schody na wzór schodów rzymskich Scala Santa, po których prowadzony był do pałacu Piłata w Jerozolimie ubiczowany Pan Jezus.

Schodów jest 28, pokonuje się je na kolanach, a prowadzą one do ołtarza, na którym umieszczone jest tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. 

Na zakończenie pielgrzymki, dla wszystkich uczestników (a między nimi są nawet dziesięcioletnie dzieci) Mszę św. odprawi ks. Adam Woźniak, proboszcz z Wir i ojciec duchowny Świdnickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma