Pielgrzymce diecezjalnej przewodniczyli bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji, oraz biskup pomocniczy Adam Bałabuch.
Pięć lat temu tragicznego 10 kwietnia 2010 r. pielgrzymi ze Świdnicy dojeżdżali do Łagiewnik, gdy docierały pierwsze informacje o katastrofie rządowego Tupolewa. Była to pielgrzymka na zakończenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach diecezji. W tym roku nie mogło zabraknąć wspomnień z tego wydarzenia. Tym bardziej że świdniccy pielgrzymi ponownie przyjechali do Krakowa, przede wszystkim dziękując Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II, który powołał do istnienia diecezję świdnicką.
Do Krakowa przyjechało około tysiąca wiernych z 30 duszpasterzami. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą i prelekcją na temat historii i działalności Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Na początku Eucharystii wszystkich pozdrowił kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podziękował biskupowi i całej diecezji za pielgrzymkę do źródeł Bożego Miłosierdzia i do apostołów: św. Faustyny i św. Jana Pawła II.
– Św. Faustyna poznała prawdę o Bożym Miłosierdziu, a św. Jan Paweł ogłosił ją na cały świat – mówił kardynał Dziwisz.
Zdradził także fakt, że bp Ignacy Dec wspiera materialnie budowę sanktuarium św. Jana Pawła II. Mówił:
Metropolita krakowski poprosił także o modlitwę w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem, której piątą rocznicę obchodzono 10 kwietnia.
Natomiast bp Ignacy Dec w swej homilii skoncentrował się na chrystofaniach, świadectwie Piotra o Zmartwychwstałym i świadectwie św. Jana Pawła II o Jezusie.
– Jezusa zauważają i rozpoznają łatwiej ci, którzy Go więcej kochają. To właśnie Jan pierwszy rozpoznał Chrystusa, bowiem on najwięcej kochał i był także kochany przez Jezusa. Nazywano go umiłowanym uczniem. A więc ten, kto kocha, więcej i lepiej widzi, lepiej rozumie życie, rozpoznaje lepiej sens rozgrywających się wydarzeń. Jeśli więc będziesz słuchał i kochał Jezusa, będziesz Go łatwiej rozpoznawał, doświadczysz od Niego więcej pomocy i miłości –mówił najpierw a potem: – Wszelkie działanie zbawcze w Kościele pochodzi nie z mocy ludzkiej, ale z mocy Bożej – i jeszcze cytując papieża – "Dzień dzisiejszy jest świętem wszystkich świadków, również świadków naszego stulecia, którzy głosili Chrystusa wśród wielkiego ucisku" – odniósł się do trwającej Oktawy Wielkanocy.
Na zakończenie homilii bp Ignacy przywołał dwa wydarzenia: 75. rocznicę zbrodni katyńskiej i 5. rocznicę tragedii smoleńskiej.
Mówił, nie kryjąc poruszenia: