GN 48/2020 Archiwum

48 zapatrzonych w św. Wojciecha

Uroczystościom ku czci św. Wojciecha przewodniczył bp Ignacy Dec.

Uroczystość św. Wojciecha to także święto patronackie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. 23 kwietnia w porannej Mszy św. uczestniczyli nie tylko moderatorzy seminaryjni i alumni, ale także pracownicy, wykładowcy i bp Ignacy Dec, który przewodniczył modlitwie. 

W homilii hierarcha przypomniał koleje losu św. Wojciecha, a potem podkreślił wagę jaką miała jego męczeńska śmierć.

- Wagę świadectwa prawdy chrześcijańskiej wiary, za którą oddał życie, ale i wagę dla umocnienia młodego chrześcijaństwa, które rodziło się pod rządami pierwszych polskich władców - mówił, a w swej refleksji zatrzymał się także nad znaczeniem zdolności do zadawania śmierci miłości własnej, egoizmowi, do czego zachęcała lekcja dzisiejszej perykopy ewangelijnej.

Rektorem seminarium jest ks. Tadeusz Chlipała, jednak pierwszym, który pełnił tę funkcję był obecny biskup pomocniczy, bp Adam Bałabuch.

- Św. Stanisław został nam dany za patrona diecezji, więc szukając patrona nowego seminarium, młodej diecezji świdnickiej, pomyśleliśmy wtedy o drugim z męczenników, który położył fundament pod chrześcijaństwo w naszej ojczyźnie - bp Adam Bałabuch wyjaśnia genezę patronatu nad seminarium św. Wojciecha.

- Męczennik i gorliwy biskup jest także dobrym świadkiem pełnienia misji kapłańskiej dla formujących się do kapłaństwa alumnów - dodaje.

Poza tym śmierć męczennika była także podwaliną dla ustanowienia hierarchii kościelnej w Polsce, co stało się w roku 1000, kiedy to w skład metropolii gnieźnieńskiej weszły dwa inne biskupstwa: w Kołobrzegu i we Wrocławiu, więc jest to poniekąd także część historii obecnej diecezji świdnickiej, gdyż została ona wydzielona z terytorium Kościoła wrocławskiego.

W świdnickim seminarium kształci się obecnie 48 alumnów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama