Nowy numer 5/2023 Archiwum

Biblia na ustach

Trwa Tydzień Biblijny – z tej okazji w Świdnicy można czytać Pismo Święte.

Tydzień Biblijny to inicjatywa polskiego episkopatu, który powołał Dzieło Biblijne jako instytucję promującą duchowość biblijną. Taki też jest pierwszorzędny cel tego tygodnia, który w Polsce odbywa się po raz szósty: promocja duchowości biblijnej, zachęta do lektury Biblii oraz umocnienie na drodze codziennego karmienia się Słowem Bożym.

W diecezji najważniejszą inicjatywą promującą duchowość biblijną jest Diecezjalna Szkoła Formacji Duchowej, którą zorganizował i prowadzi ks. Krzysztof Ora. Jej sesje polegają przede wszystkim na metodzie lectio divina. Jest to forma modlitwa oparta na pogłębionej lekturze tekstów biblijnych, stanowiąca część tradycji Kościoła katolickiego. Znana była już w okresie patrystycznym (IV - V w.). Rozwinęła się w okresie późnego średniowiecza, by zaniknąć prawie całkowicie w XV w. wraz z devotio moderna. W tym okresie coraz bardziej popularna stawała się modlitwa myślna, która w niewielkim stopniu opierała się na lekturze biblijnej. Lectio divina jako forma modlitwy zakonnej i pozazakonnej zaczęła odradzać się w XX w. wraz z rozwojem francuskiego ruchu biblijno-liturgicznego. "Dei Verbum", jeden z oficjalnych dokumentów Soboru Watykańskiego II poleca tę formę modlitwy wszystkim wierzącym. 

Oto plan IV Świdnickiego Maratonu Biblijnego, który po raz pierwszy odbędzie się w kościół pw. św. Krzyża w Świdnicy (ul. Westerplatte 4-6). 

15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia i uroczyste wniesienie Księgi Pisma Świętego – Ks. Marcin Gęsikowski, potem lektura wiernych w takim porządku:

15.15 – parafianie z katedry,

15.35 – 15.55 – parafianie z parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski,

15.55–16.15 – parafianie z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego,

16.15 – 16.35 – parafianie z parafii pw. św. Józefa,

16.35 –16.55 – parafianie z parafii pw. św. Andrzeja Boboli,

16.55 – 17.15 – parafianie z parafii pw. św. Ducha,

17.15 – 17.35 – parafianie z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,

18.00  –  katedra świdnicka. Msza św. z homilią ks. Tomasza Federkiewicza – koordynatora Dzieła Biblijnego w Diecezji Świdnickiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy