W dniu Jej święta wstawiała się szczególnie za swoimi synami, paulinami.
W ramach przygotowania do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polaków trwa w Polsce peregrynacja obrazu jasnogórskiego po męskich klasztorach.
Jest to nawiązanie do takiej samej inicjatywy sprzed 50 laty, wtedy też kard. Stefan Wyszyński podarował zakonnikom ikonę Królowej Polski, która 4 maja kończy nawiedzenie w diecezji świdnickiej. Ostatnią stacją dla obrazu był klasztor paulinów w Świdnicy. Zakonnicy modlili wobec wizerunku od 1 maja. Tego dnia uroczyście powitano Maryję w znaku cudownego obrazu nawiedzenia w kościele pw. św. Józefa a proboszcz, o. Samuel Pacholski OSPPE zawierzył Maryi parafię i wspólnotę zakonną. Przez pozostałe dni ikonę umieszczono w klasztornej kaplicy.
Paulini oprócz codziennych swoich modlitw, z racji nawiedzenia odprawiali maryjną pasterkę, Apele jasnogórskie oraz „klęczki” – czyli modlitwy zakonne celebrowane na Jasnej Górze w każdą sobotę. Nabożeństwo to jest odprawiane po łacinie (Litania loretańska, Pod Twoją obronę, hymn „Ave Maria Stella”, responsorium, kolekta, Psalm 129 i antyfona „Salve Regina” oraz już po polsku pieśń „Maryja cna Dziewica”).
– Dla nas były to oczywiście wyjątkowe dni, jako kustosze cudownego obrazu ale przede wszystkim zakonnicy szczególnie oddani Maryi i szerzeniu Jej kultu, przyjmowaliśmy Ją w progach naszego klasztoru z synowską miłością i czcią. Była to także okazja do odnowienia naszego charyzmatu – podsumowuje o. Samuel Pacholski OSPPE.
Od 4 maja wizerunek nawiedzenia peregrynuje po klasztorach i domach zakonnych archidiecezji wrocławskiej. Pierwszym domem zakonnym jest dom salwatorianów w Trzebnicy.