Wielobarwny tłum przemaszerował ulicami Świdnicy a na rynku dzielił się swoja radością i talentami.
Od 15 lat obchodzony jest w Świdnicy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Biorą w nim udział zarówno opiekunowie, osoby niepełnosprawne z rodzicami i wolontariuszami ale i przedstawiciele parlamentarzystów, samorządu a od 10 lat także bp Ignacy Dec.
W tym roku obchody rozpoczął barwny przemarsz ulicami Świdnicy. Start wyznaczono pod Urzędem Miejskim a metę w rynku, gdzie zebranych pozdrowił bp Ignacy Dec.
– Jesteście nam bardzo potrzebni – mówił. – Dzięki wam możemy doświadczyć prawdziwej radości, dajecie nam szansę kształtować swoją miłość i formować człowieczeństwo. Nasz stosunek do was jest miarą naszej wielkości i potencjału zarówno osobistego, społecznego jak i cywilizacyjnego, dlatego niepokoją te działania, które was wykluczają, spychają na margines a nawet odmawiają wam racji istnienia. To jest nieludzkie i nie możemy się na to zgodzić, dlatego Kościół stoi na straży życia, każdego: od poczęcia do naturalnej śmierci – przypomniał hierarcha.
Charakterystyczne, że większość placówek zajmujących się niepełnosprawnymi, to efekt bojów jakie stoczyli ich rodzice, którzy nie zgadzają się z marginalizacją ich dzieci oraz nieudolnością państwa w pomoc niepełnosprawnym intelektualnie.
Szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, domy społeczne, ośrodki samopomocy wspierają, rozwijają i chronią życie niepełnosprawnych oraz ich rodziców. – Osiągnęliśmy już bardzo wiele – mówiła w rynku Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. – Jako jedno z nielicznych miast w Polsce Świdnica ma mieszkanie terapeutyczne, w którym dorośli niepełnosprawni uczą się samodzielnego życia (pisaliśmy o nim TUTAJ), brakuje nam jednak Zakładu Aktywizacji Zawodowej. Co z tego, że nasze dorosłe dzieci na warsztatach zdobywają zawody, jak nic z tym dalej nie mogą zrobić – przekonywała prezes. – A najbardziej brakuje nam systemowych rozwiązań dla opiekunów i wsparcia dla niepełnosprawnych intelektualnie. To, co jest, wywalczyli rodzice przy wsparciu samorządowców za mało jednak angażuje się w nasza sprawę państwo – dodała.
Obchody Dnia Godności to także okazja do zaprezentowania świdniczanom osiągnięć poszczególnych placówek, ich programu i metod działania.
Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.