Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dobry biskup Józef - nie żyje

Był wychowawcą kapłanów a potem jako biskup gościem wielu uroczystości parafialnych. Z jego rąk wielu przyjęło bierzmowanie. Miejscem przez niego ukochanym były Sulistrowiczki.

Oto oficjalny komunikat kurii wrocławskiej: "Dnia 7 maja 2015 r. o godz. 8.40 w wieku 91 lat, w 31. roku biskupstwa, w 64. roku kapłaństwa odszedł do domu Ojca Biskup Senior Józef Pazdur. Należał do najstarszych kapłanów wyświęconych w pierwszym powojennym roczniku we Wrocławiu.

Józef Pazdur urodził się w Woli Skrzydlańskiej w Małopolsce 22 listopada 1924 r. Po maturze, którą zdał w 1946 r. przyjechał do Wrocławia, by rozpocząć studia na Uniwersytecie. Po roku jednak zdecydował się na formację kapłańską w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Należał do pierwszego powojennego rocznika przygotowywanego do posługi w Kościele w stolicy Dolnego Śląska.

Święcenia kapłańskie przyjął w archikatedrze wrocławskiej 23 grudnia 1951 r. Udzielił mu ich kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy, a potem św. Józefa w Świdnicy. Pełnił także funkcję proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. W kolejnych latach był m. in. zarządcą majątków kościelnych, opiekunem scholi katedralnej "Cantorum", a także nauczycielem religii. Studiował na ATK w Warszawie, a później w Rzymie. W latach 1965 –1971 oraz 1974 – 1985 był ojcem duchownym we wrocławskim seminarium.

W grudniu 1984 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej, święcenia biskupie przyjął zaś 12 stycznia 1985 r. Jego zawołanie biskupie brzmiało: "Unxit et misit" (Namaścił i posłał). 16 listopada 2000 r. w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. Bp Józef Pazdur, oprócz realizacji wielu zadań duszpasterskich był fundatorem niewielkiego kościółka w Sulistrowiczkach u podnóża góry Ślęży.

Uroczystości pogrzebowe śp. Księdza Biskupa Józefa Pazdura rozpoczną się w niedzielę 10 maja br. o godz. 18.00 we wrocławskim kościele pw. NMP na Piasku.Stąd nastąpi eksporta ciała do katedry wrocławskiej, gdzie do godz. 22.00 będzie można indywidualnie modlić się w intencji śp. Ojca Biskupa.

W poniedziałek 11 maja br. o godz. 11.00 w katedrze pw. Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa. Po Eucharystii trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona na cmentarz św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu, gdzie zostanie złożona w grobowcu biskupów wrocławskich".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma