Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jedyna taka w diecezji

Od 25 lat niepełnosprawni i ich przyjaciele tworzą wspólnotę braterstwa i wiary - w Bystrzycy Kłodzkiej.

Rok 1977 - Teresa Breza, mama Joasi z upośledzeniem umysłowym, poszukuje we Francji materiałów do katechizacji swojej córki. Po spotkaniu z Marie-Helene Mathieu (z domu „Arki”), przestaje myśleć o katechizacji i mówi o „Wierze i Świetle”.

- To tego właśnie nam potrzeba. Potrzeba nam wspólnoty! - odkrywa i rok później zakłada pierwszą w Polsce wspólnotę „Wiary i Światła” we Wrocławiu.

Rok 1978 - Marcin Przeciszewski spędzając wakacje we Francji trafia do wspólnoty „Arki” w Trosly. Spotyka tam Teresę z Wrocławia, która pierwsza założy grupę "Wiary i Światła" w Polsce. Po powrocie do Polski, Marcin z przyjaciółmi z warszawskiego KIK-u zakładają pierwszą w Warszawie wspólnotę „Wiary i Światła”.

Rok 1979 - Białka Tatrzańska - pierwszy obóz „Wiary i Światła” w Polsce. 

Lata '80 w Bystrzycy Kłodzkiej. Rodzą się dzieci, także niepełnosprawne, ale nikt się nimi nie zajmuje. Rodzice są pozostawieni samym sobie. - Rodziłaś upośledzone dziecko i od razu rozumiałaś, że zostajesz z nim sama. Nie pomoże ci otoczenie, państwo, nawet Kościół - wspomina Zofia Łomnicka. - Miałam szczęście, że mąż był silniejszy ode mnie. 

Początek lat '90. Wikariusze parafialni: ks. Marek Mundziakiewicz (dzisiaj proboszcz w Boboszowie), ks. Marian Kowalski (dzisiaj notariusz w sądzie biskupim we Wrocławiu) i ks. Paweł Cembrowicz (proboszcz katedry wrocławskiej), otaczają opieką duszpasterską grupę rodzin z dziećmi upośledzonymi umysłowo.

Jest ich cała pięćdziesiątka: przyjaciele i rodziny (w tym 27 osób niepełnoprawnych). Przez kolejne 25 lat duszpasterzują im: ks. Jarosław Nitkiewicz, ks. Krzysztof Tomczak, ks. Tadeusz Polan, ks. Paweł Połeć, ks. Bogusław Kapica, ks. Władysław Terpiłowski, ks. Cezary Mirecki, ks. Paweł Dancewicz, ks. Krzysztof Wereski i ks. Grzegorz Todorowski.

Rok 1993. Ks. Piotr Frankowski nadaje grupie ramy Wspólnoty "Wiary i Światła".

- W tych dniach żegnamy kolejnego naszego opiekuna. Rozstania nigdy nie są łatwe, tym bardziej dla naszych dzieci, które emocjonalnie przywiązują się ogromnie - mówi Zofia Łomnicka. - Czekamy więc z niecierpliwością na nowych kapłanów i na decyzję księdza proboszcza, prałata Stefana Smotera, który z nich będzie się nami opiekował - dodaje.

Od 27 czerwca w parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej swoją posługę rozpoczęli trzej nowi kapłani: ks. Dariusz Balcerek, ks. Gabriel Horowski i ks. Paweł Schanne.

Poza tym w diecezji swoje parafie wikariuszowskie zmieniło ponad 30-tu innych księży.

Bp Ignacy Dec z dniem 27 czerwca dokonał także kilku zmian na stanowiskach proboszczów. Ks. Ludwik Hawrylewicz przeszedł na emeryturę; ks. Władysław Terpiłowski został proboszczem w Wałbrzychu, par. św. Barbary; ks. Stanisław Kasztelan, proboszczem w Nowej Rudzie, par. św. Barbary; ks. Wiesław Rak, został skierowany na roczny urlop zdrowotny; ks. Józef Szkwarek został administratorem w Świerkach; ks. Tadeusz Duda poszedł na roczny urlop zdrowotny; ks. Waldemar Ziembicki jest proboszczem w Srebrnej Górze; ks. Wiesław Ignatowicz proboszczem w Pastuchowie; ks. Artur Bilski proboszczem w Topoli, a ks. Sebastian Nawrocki proboszczem w Różance.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama