Nowy numer 48/2022 Archiwum

Pamiętajmy o Wołyniu

Obchody 72. rocznicy rzezi na polskich Kresach Wschodnich w powiecie kłodzkim będą miały w tym roku dość bogaty przebieg.

Uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej odbędą się 19 lipca w dwóch odsłonach - kłodzkiej i noworudzkiej. Rozpoczną się w Kłodzku o godz.12 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Pomordowanych na Polskich Kresach Wschodnich w latach 1939-1947. Tam zaplanowano także wystąpienia Tadeusza Szewczyka, prezesa Stowarzyszenia Kresowian Ziemi  Kłodzkiej, i Michała Dworczyka, prezesa Fundacji "Wolność i Demokracja".

Druga część uroczystości odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie-Słupcu. Tam o 14.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wszystkich ofiar zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności Kresów Wschodnich. Homilię wygłosi ks. Bolesław Stanisławiszyn. Po Mszy św. na Górze Wszystkich Świętych odbędzie się koncert w wykonaniu Wojciecha "Rohatyna" Popkiewicza, Urszuli Milewskiej i Sławomira Krysy. Wręczone zostaną podziękowania za utrwalanie pamięci o polskich Kresach Wschodnich.

Około 15.30 odbędzie się spotkanie ze świadkami wydarzeń na Wołyniu. Otwarta zostanie również wystawa "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma". Na 16.00 zaplanowano wspólną biesiadę Polaków z Kresów Wschodnich i Zachodnich - śpiewy, pieczenie kiełbasek i słodki poczęstunek.

Obchody odbywają się pod patronatem Fundacji "Wolność i Demokracja" oraz Towarzystwa Kresowian Ziemi Kłodzkiej. W organizację wydarzenia włączyły się Prawo i Sprawiedliwość Ziemia Kłodzka, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego na Dolnym Śląsku, Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej. Patronatem medialnym wydarzenie objął świdnicki "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy