Nowy numer 09/2024 Archiwum

Uczą się Świdnicy

Po elżbietankach, prezentkach, jadwiżankach, klaweriankach i franciszkankach czas na uczennice Boskiego Mistrza.

Od 10 lipca w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Świdnicy pracują siostry ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. – Należymy do rodziny św. Pawła, której początek dał bł. Jakub Alberione, apostoł mediów, który zrewolucjonizował pojęcie ewangelizacji – mówi s. Urszula Szymańska, przełożona wspólnoty.

Oprócz niej, w Świdnicy zamieszkały dwie inne siostry – Barbara Milewicz i Natanaela Szafrańska. – Nowa wspólnota zakonna w biskupim mieście to zasługa bp. Adama Bałabucha – mówi ks. Paweł Łabuda, dyrektor domu. – Jedna siostra odpowiada za kuchnię i zaopatrzenie, druga jest pielęgniarką, a trzecia – zakrystianką i furtianką – wylicza.

Uczennice Boskiego Mistrza miały w Polsce dotychczas 6 wspólnot (w Warszawie, Częstochowie, Lublinie i Olsztynie), świdnicka jest siódmą. Charyzmat zgromadzenia realizuje w Polsce 90 sióstr.

– Kiedy szukaliśmy sióstr, które podjęłyby się pracy z księżmi emerytami, nasze lokalne zgromadzenia nie były w stanie nam pomóc. Wtedy pomyślałem, że warto zapytać sióstr, które nie mają swoich domów w regionie, bo nowa placówka tam, gdzie do tej pory sióstr nie było, jest także szansą na nowe powołania – mówi bp Bałabuch. – Siostry bardzo dobrze przyjęły naszą prośbę, co dało nadzieję na pozytywne rozpatrzenie propozycji. Tak się stało, co, nie ukrywam, jest dla nas radością i za co cały nasz lokalny Kościół jest wdzięczny Panu Bogu – dodaje.

Charyzmatem zgromadzenia jest kontemplacja Najświętszej Eucharystii oraz troska o powołania kapłańskie, współpraca z kapłanami oraz służba na różnych odcinkach ich życia, dlatego wspólnota w Świdnicy bardzo dobrze wpisuje się w działalność sióstr uczennic. – No właśnie, potocznie mówimy o nich "paulistki", ale nie jest to prawidłowe określenie – zastrzega ks. Łabuda. – Paulistkami nazywają się Córki św. Pawła, natomiast o naszych siostrach można mówić w skrócie "uczennice" – tłumaczy.

W Polsce zgromadzenie istnieje od 1935 r. Po elżbietankach, prezentkach, jadwiżankach, franciszkankach Rodziny Maryi i klaweriankach, uczennice Boskiego Mistrza są szóstym zgromadzeniem w biskupim mieście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy