Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Finałowo w katedrze

Dzisiaj (24 lipca) w Świdnicy ostatni koncert festiwalu Chorda Auxit.

Zapraszamy Państwa na ostatni koncert tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Chorda Auxit.

24 lipca o 19.00 w katedrze świdnickiej z recitalem organowym wystąpi Vincent Thévenaz, profesor organów Wyższej Szkoły Muzycznej w Genewie, wirtuoz gry organowej. Vincent Thévenaz piastuje także funkcję organisty tytularnego w dzielnicy Chêne w Genewie oraz carillonisty katedry św. Piotra w Genewie. Koncertował w wielu krajach w Europie, a także w Argentynie i Urugwaju oraz w Kanadzie i w Indiach. Jest wszechstronnie wykształcony (organy, fortepian, improwizacja klasyczna i jazzowa, muzykologia, teoria muzyki, dyrygentura, śpiew, filologia francuska i rosyjska). Jako organista odkrywa i prezentuje publiczności różne oblicza organów piszczałkowych. Do wspólnych występów zaprasza zarówno muzyków z instrumentami klasycznymi (skrzypce, flet), jak i bardziej oryginalnymi (róg alpejski, perkusja). Pasjonuje się improwizacją fortepianową i organową. Akompaniuje także filmom niemym.

Program koncertu:

Felix Mendelssohn (1809-1847) - Sonata d-moll op. 65

Robert Schumann (1810–1856) - Esquisse nr 3

L’Oiseau-Prophète (transkrypcja Lionela Rogga) - Kanon h-moll

Alexandre Mottu (1883-1943) - Preludim i chorał h-moll

Frank Martin (1890-1974) - Agnus Dei

Pierre Segond (1913-2000) - Postludim na temat Psalmu 105

Otto Barblan (1860-1943) - Passacaille op. 6

Wstęp na koncert wolny.

Festiwal od kilku lat organizuje Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej CHORDA AUXIT stworzona przez Zuzannę i Macieja Batorów. Inicjatywa jej powstania zrodziła się przy okazji organizowania pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych w maju 2012 roku. Celem fundacji jest działalność oświatowo-kulturalna, szczególnie w zakresie popularyzacji muzyki organowej, wokalnej, instrumentalnej o charakterze  sakralnym oraz wspierania i promocji młodych muzyków z Polski i z zagranicy. Fundacja zajmuje się także upowszechnianiem i promocją wiedzy o muzyce w wymienionych wcześniej obszarach. Jednym z bardzo istotnych zamierzeń fundacji jest inicjowanie i nadzór profesjonalnych napraw i rekonstrukcji organów piszczałkowych oraz budowy nowych instrumentów w miejscach szczególnie do tego predestynowanych. Obecnie fundacja zbiera pieniądze na remont organów w świdnickiej katedrze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma