Imieniny Anny Marii Frankowskiej - wielka uroczystość w parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
Dla Alicji i Dariusza Frankowskich oraz ich córeczki, Anny Marii, tegoroczny odpust ku czci św. Anny (26 lipca) miał charakter niezapomniany. Sześcioletnia dziewczynka po raz pierwszy w pełni uczestniczyła we Mszy św. Modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Kasztelan, proboszcz z Drogosławia. Na miejsce uroczystości rodzice wybrali kościół pod wezwaniem św. Anny znajdujący się na górze także jej dedykowanej.
– Mamy ogromny sentyment do tego miejsca, wiele razy w minionym roku pielgrzymowaliśmy tu z modlitwą różańcową na ustach – wyjaśnia Alicja Frankowska. – Tutaj tez dojrzewała w nas myśl o tym, by przygotować córeczkę do wczesnej komunii św. – mówi a Dariusz, jej mąż, dodaje. – Mieliśmy pewne obawy, czy Anna Maria będzie się dobrze czuła, gdy jej rówieśnicy będą szli do Komunii św. w zwyczajnym rytmie a ona nie. Ale po namyśle, przemodleniu i rozmowach zdecydowaliśmy wspólne, że miłość do Chrystusa eucharystycznego jest ważniejsza.
Sześciolatka do Komunii została przygotowana główne przez swoją mamę, z wykształcenia katechetkę. Swój udział mieli także: s. Danuta, katechetka oraz ks. Tomasz Nuckowski, wikariusz, który przygotował małą do pierwszej spowiedzi św.
– To jest piękny dzień nie tylko ze względu na pogodę. Przede wszystkim z powodu wyjątkowego miejsca i jeszcze bardziej wyjątkowego czasu: liturgiczne wspomnienie patronki tego kościoła, góry i naszej córeczki. Poza tym to chyba pierwsza w historii parafii sytuacja, gdy udzielana jest wczesna Komunia św. – dodaje matka Anny Marii a sama dziewczynka zapewnia, że jest onieśmieloną le i przejęta, bo na miłość Jezusa w eucharystii czekała już od wielu miesięcy. – A wszystko zaczęło się od tego, że w wieku dwóch lat, Anna Maria nie dawała nam spokoju zadając pytania o Komunię św.: co to? Dlaczego? Co czujesz? Jak to jest? – wtrąca mama. – Teraz już wie.
Prawo kościelne:
Kan 914. Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza, troszczyć się, aby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi.
Obowiązek, spoczywający na "rodzicach i tych, którzy ich zastępują oraz na proboszczach", jest poważny i odpowiedzialny, jak oświadczył kardynał Gennari w swoim krótkim komentarzu do dekretu Quam Singulari: – Istnieje obowiązek przyjmowania komunii w wieku rozeznania. Dekret wyraźnie to stwierdza. W rzeczywistości to obowiązek kościelny, a zarazem Boży. Istnieje zatem nakaz, i to poważny, udzielania dzieciom Komunii świętej, gdy tylko dojdą do używania rozumu.